Tenis Oyun Kuralları

Spor olarak tenis, kökeninden beri uzun süre açık havada oynandı. Oyun alanının tamamı çim, spor ise sevgiyle Çim-Tenis olarak adlandırılıyordu. Mahkeme yüzeyi ya kilden ya da çimden yapılmıştır. Yavaş yavaş, oyun koşulları ve yüzey değişti ve herhangi bir iklimsel kesintiyi önlemek için spor da iç mekanlarda oynandı.

20. yüzyılın sonlarında yeni turnuvalar ortaya çıktıkça, mahkeme yüzeyleri de değişti. Örneğin, Wimbledon çim sahada tenis ayakkabısı ve özel kıyafetleriyle oynanan bir turnuvadır. French Open kil kortunda oynanır. ABD Açık ve Avustralya Açık sert yüzeylerde oynanır. Paris Masters, çıkarılabilir bir mahkeme olan halı yüzeyinde oynanan bir başka turnuvadır.

Tenis Çiminin Boyutları

Tüm tenis kortları dikdörtgen şeklinde olmalıdır. Spor farklı formatlarda oynandığından, Tek ve Çiftler; Mahkemenin genişliği uzunluğu değişmeden değişir. Tüm maçlar için çimenin uzunluğu 23.77 metre olmalıdır. Ancak, bir single maçındaki genişlik iki katına çıkan maç için 8.23 ​​metre ve 10.97 metredir.

Mahkeme yerden eşit olarak 0,914 metre yüksekliğinde bir ağla iki eşit yarıya bölünmüştür. Net mahkeme genişliğine paralel bağlanır. Uzunluğun her iki ucunda ağı iki ağ direği ile sıkıca tutan metal bir kablo vardır. Bu direkler hareketli değildir; çiftler ve bekarlar için mahkemeler farklıdır.

Mahkemenin daha geniş uçlarına çizilen çizgilere baziller, iki taraflara ise kenarlar denir. Her iki uçta da bir temel olacak ve birbirine paralel iki taraf var. Bunlar 1.37 metredir. Bu çizgilerin ilki singles yan çizgisi, paralel hattın ise çift yan çizgisidir.

İki çizgi, her iki tarafta da ağdan 6.40 metrede tek tek yan çizgiden ağa paralel olarak çekilir. Bu hatlara servis hatları denir. Ek olarak, servis hattı ile ağ arasındaki alan, ağ ve servis hattına dik bir hat ile iki eşit yarıya bölünür. Buna merkez hattı denir. Mahkemenin etrafındaki tüm hatlar, yaklaşık 10 santim genişliğinde olan baz çizgisi dışında 2,5 ila 5 santimetre arasında olmalıdır. Satırların kontrast rengi olmalı.