TEMSA ve ASELSAN iş birliği ile üretilen ilk yerli elektrikli otobüs: Avenue EV

avenue ev

Son yıllarda oldukça önem kazanan elektrikli araçların toplu taşıma araçlarına uzanan kısmında tüm ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de önemli adımlar atılıyor. 2015 yılında üretimine başlanan Avenue EV, Türkiye’nin bu alandaki en önemli hamlesi. TEMSA ve ASELSAN iş birliği ile geliştirilen ilk yerli elektrikli otobüs, ülkemizde kullanılabilecek ve yurt dışına ihraç edilebilecek bir model olarak karşımızda duruyor.

Yerli Elektrikli Otobüs Avenue EV Özellikleri

Aracın en önemli özelliği çok hızlı sürede şarj olması. 8 ila 10 dakika içerisinde tam kapasite şarj olabiliyor. Aracın takip edeceği her durağa şarj istasyonu kurularak kısa süreli şarjlarla kesintisiz ve sınırsız bir menzile imkan tanımaktadır. Bu imkanı sunan şarj istasyonları 450 kW’lık yüksek hızlı şarj işlemi ile otobüs durağa yanaştığı sırada otomatik olarak başlamaktadır.

Yüksek güç, tork ve verime sahip olan elektrikli motoru ve motor sürücü birimi sayesinde zorlu şartlara uygun olarak geliştirilmiştir ve düz yollarda sağladığı gibi eğimli yollarda da üstün bir performans sağlamaktadır.

12 metre uzunluğa ve 2,5 metre genişliğe sahip olan Avenue Ev’in yolcu kapasitesi 54 ayakta, 35 oturan ve 1 tekerlekli sandalye bölümü olmak üzere toplam 90 yolcu kapasitesine sahiptir.. Aynı zamanda bir adet tekerlekli sandalyeli bölümünün de bulunduğunu belirtmekte fayda var. Araçta günümüz şartlarına uygun olarak araç içi internet ve veri bağlantı noktaları da bulunmakta. Bütün elektronik ve mekanik aksamı yerli üretim olan araçta, sürücünün önünde yer alan LCD bilgi paneli de bulunmaktadır. Bununla ilgili bütün yazılımsal geliştirmeler de projeye dahil olan mühendisler tarafından geliştiriliyor.

250 kW gücünde ve 2700 Nm tork değerine sahip bir motoru bulunuyor. Şarjı tam doluyken en fazla 60 km yol gidebiliyor. Ulaşabileceği en yüksek hız ise 80 km/s. Araç lityum titanat bataryaya sahip ve uzun kullanım ömrü avantajı sağlıyor. Bu sayede araç hem düşük tüketime hem de düşük maliyet avantajı da sunuyor.

Araçla ilgili görüşünüzü buraya tıklayarak bizimle paylaşabilirsiniz.

Tanıtım Videosu

avenue ev

Kaynak

http://www.temsa.com.tr/UserFolder/tr/arac%20fotolari/avenue%20ev/AVENUE_EV_TR.pdf