TEKNOFEST İstanbul’u 1 milyon 750 bin kişi ziyaret etti!

Türkiye’nin en büyük olma özelliğini taşıyan teknoloji etkinliği TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali, yoğun ziyaretçi sayısıyla 1 milyon 750 bin kişiyi ağırladı.

TEKNOFEST İstanbul’dan yapılan açıklamaya göre, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı liderliğinde, ülkenin önde gelen kurum ve firmalarının destekleriyle dün Atatürk Havalimanında düzenlenen festival yoğun ilgi görerek, katılım 1 milyon 750 bin kişiyi buldu.

Festivali ziyaret eden katılımcılar bir yandan Türkiye’nin teknolojide geldiği noktayı inceleme fırsatını yakalarken diğer yandan gösteri uçuşları, atölyeler, konser ve yarışmalarla eğlenceyi zirvede yaşadı.

TEKNOFEST kapsamında yerli ve yabancı girişimcilerin bulunduğu “Yurt Dışındaki Türk Bilim İnsanları Kurultayı” ile “Take Off Uluslararası Girişim Zirvesi” de düzenlendi.

Bu yıl ikincisi düzenlenen TEKNOFEST’e gelen ziyaretçiler Baykar tarafından üretilen yerli ve milli uçan araba Cezeri’yi, Bayraktar Akıncı Taarruzi İnsansız Hava Aracı’nı ve TUSAŞ tarafından üretilen TF-X Milli Muharip Uçağı’nın prototipini ilk kez yakından görme ve inceleme fırsatını yakaladı.

Sergi alanında ise Türkiye’nin milli ve yerli imkanlarla ürettiği kara ve hava araçları dışında yurt dışından gelen uçaklar da bulunuyordu. İlk milli helikopter Atak ve eğitim uçağı Hürjet ile 38 farklı hava aracı festival alanında ziyaretçilere sergilendi.

Kara araçlarının yer aldığı bölümde ise yolcularını mayın, balistik ve el yapımı patlayıcılara karşı koruyabilme yetisine sahip BMC Amazon UKS-Otonom, kirpi ambulans ve Altay tankı dahil 9 askeri araç yer aldı.

Altay Tankı

Festivale adeta nefes kesen gösteri uçuşları da damgasını vurdu. Festival zamanı boyunca devam eden etkinliklerde, her gün Solo Türk’ün başlattığı gösteri uçuşları da yer aldı. Ziyaretçiler Rusya’nın meşhur gösteri uçakları Rus Su 35 savaş uçağı, Russian Knights Aerobatic Team ve MC-21 yolcu uçağının gösteri uçuşlarını da izleme fırsatını yakaladı.

Hem eğitim, hem eğlence bir arada

Çocuk, genç ve yaşlı ayırt etmeksizin her yaştan ziyaretçi zamanını öğrenerek ve eğlenerek geçirdiği atölye çalışmalarında yerini aldı. Bu seneki festivalde Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı standında Roketimi Tasarlıyorum, Uzay taşları, Eğlenceli Robotik, Uzay Taşları, Elektronik Programlama, Nano Teknoloji, Robotik kodlama, Enerji Teknolojileri, Mobil Uygulama ve Programlama ile Havacılık ve Uzay atölyelerine ilgi büyük oldu.

Festival coşkusu, 21 Eylül Cumartesi akşamı Murat Dalkılıç konseriyle ikiye katlandı. 6 metreye kadar yükselip serbest uçuş deneyimi yaşatan Dikey Rüzgar Tüneli, THK Paraşüt Platformu, Gökbilim Planetaryumu ve Bilim Seferberliği Planetaryumu’na da ziyaretçiler festival boyunca yoğun ilgi gösterdi.

38 farklı kategori, 19 farklı yarışma ve 3 milyon liradan fazla ödül

Dünyanın en büyük teknoloji festivali adı altında düzenlenen yarışmalarda dereceye giren yarışmacılara ödüller verildi. 3 milyon liradan fazla ödülün verildiği 38 farklı kategoride düzenlenen 19 yarışmanın ödül törenleri 21-22 Eylül’de yapıldı. 21 Eylül Cumartesi günkü törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan katıldı ve kazananlara ödüllerini verdi.

TEKNFEST Ödül Töreni

Festivalde, araştırma proje yarışmalarında Hacettepe, Gazi, Fırat, Eskişehir Teknik, Amasya, İstanbul Bilgi, Celal Bayar, Fırat ve Selçuk Üniversitelerinin projeleri birinci olurken, 40 farklı ülkeden gelen 64 sporcunun katıldığı Dünya Drone Kupasında da dereceye girenlere ödülleri dağıtıldı.