TEKNOFEST Hack İstanbul siber dünyanın kapılarını aralıyor

TEKNOFEST Hack İstanbul

TEKNOFEST Hack İstanbul siber dünyanın kapılarını hackerlara açıyor. Bu alanda gelişmek isteyenler için bu büyük bir fırsat.

Teknoloji, her geçen gün daha da gelişiyor. 20. yüzyılda ortaya çıkan elektronik bilgisayarlar internetin de ortaya çıkmasıyla birlikte daha da büyüdü. İnternet büyümeye devam ettikçe daha çok kesime yayıldı ve daha çok teknolojik cihaz internete bağlanmaya başladı. İnternet ağı büyüdükçe siber saldırı ve hack gibi bazı tehlikeleri de getirdi.

Teknolojik cihazların hacklenmesi veya siber saldırıya maruz kalması ihtimali internete bağlı olan ve ağ bağlantısı mümkün olan her bir cihaz için yer almakta. Bu gibi durumlara karşı siber güvenlik uzmanları görev yaparak internet ortamının güvenliğinden sorumlu olarak yer alıyor. TEKNOFEST’in gerçekleştireceği etkinlikte de bununla ilgili çeşitli aktiviteler düzenlenecek.

TEKNOFEST Hack İstanbul

TEKNOFEST Hack İstanbul başlıyor

TEKNOFEST tarafından düzenlenen yeni bir etkinlik hackerların ve siber güvenlik alanında çalışmak isteyenlerin ilgisini çekiyor. Bu etkinliğe göre insanlar siber güvenlik alanında daha fazla bilgi sahibi olacak, uzmanların rehberliğinde daha çok tecrübe kazanıyor olacak. Etkinlik yalnızca eğitim almak ve tecrübe kazanmak için yer almıyor, etkinlik ile birlikte aynı zamanda ödüllü yarışma da yapılacak.

Yarışmaya katılmak isteyen kişiler en fazla 4 kişilik takımlar kurabiliyor olacak. 30 Haziran 2021’e kadar başvuru yapmak mümkün olacak. İstanbul’da gerçekleşecek olan bu etkinliğin 3 aşamada yapılması planlanıyor. İlk aşamanın 16 Temmuz 2021 tarihinde başlaması bekleniyor. Bu aşamada yaklaşık 24 saatlik bir ön seçim aşaması yapılacak ve bu aşamada yarışmacılar tersine mühendislik ve web güvenliği gibi çeşitli alanlarda birbirlerine meydan okuyacak.

İlk aşamadan başarıyla geçen yarışmacılar 30 Temmuz’da ikinci aşamaya katılmaya hak kazanıyor olacak. İlk aşamaya göre daha zorlu olacak olan bu aşama, siber güvenlik alanında gelişmek isteyenleri daha çok zorlayacak. 3. aşama 24-25 Eylül’de İstanbul Atatürk Havalimanı’nda büyük final ile birlikte yapılacak. Kazanan birinci takım 7.000 dolar, ikinci takım 4.000 dolar ve üçüncü takım 2.000 dolar alacak. Kazanan takımların ödüllerinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilmesi bekleniyor.