Tamamen Yerli ve Milli Piyade Tüfeği MPT-76

Tamamen milli kaynaklar kullanılarak, yurt dışından teknik destek alınmadan üretilen Milli Piyade Tüfeği, ülkemizin gururu ve kahraman askerlerimizin operasyonlarında kullanmakta olduğu milli silahıdır.

MPT kısaltması Milli Piyade Tüfeği sözünün baş harflerinden esinlenerek verilmiştir. 2014 yılının Eylül ayında tüfeğin test aşaması tamamlanmış, TSK’ya aynı yıl teslim edilmeye başlanmıştır. İlk etapta alınan 200.000 adetlik MPT-76 siparişinin yaklaşık 20.000 adet kadarı kahraman ordumuza teslim edilmiştir.

Yurt dışından da ciddi talep alan MPT-76 üreticisi Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) ve KALEKALIP, üretimine her geçen gün ivme kazandırılarak teslimatlarını hızlandırmayı hedefliyor. MKEK ve KALEKALIP firmalarına ek olarak, 17.02.2017 tarihinde Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM) ile Sarsılmaz Silah Sanayi A.Ş. arasında Modern Piyade Tüfeği Projesi kapsamında; MPT-76 İmalat Sözleşmesi imzalandı. 12.01.2018 tarihinde ise Sarsılmaz Silah Sanayi A.Ş. ilk prototipini kamuoyu ile paylaştı. Ayrıca geçtiğimiz sene, yurt dışından gelen taleplere ilişkin MKEK Kırıkkale Silah Fabrikası Müdürü Derviş Mehmet Ocakcıoğlu, “Yurt dışından da ciddi talepler alıyoruz. Ancak ilk önceliğimiz ordumuzdur.” dedi. KKTC, Somali, Azerbaycan, Pakistan başta olmak üzere Amerika Birleşik Devletleri ve Şili , MPT-76’nın potansiyel kullanıcılarıdırlar.

Kahraman askerlerimiz MPT-76 ile eğitimlerine devam ediyor.

MPT-76 Hangi Koşullarda Çalışmaya Devam Edebilir? Özellikleri Nelerdir?

NATO standardı olan soğuk ve sıcak hava, kum, yağmur, çamur gibi ağırlaştırılmış 42 testin tümünü hatasız olarak geçebilmiş dünya üzerindeki tek silahtır. -40 ve 65°C sıcaklıkta, basınçlı su tehdidi altında ve balçıkta bile sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam eden tüfek ile dakikada 650 atım yapılabilmektedir. 4.1 kg ağırlığında gövde yapısına sahip olan milli tüfek, 600 metreye kadar etkili bir menzile sahiptir.  7,62 mm çaplı mermi kullanan MPT-76 12 bin atıma kadar namlu ömrüne sahiptir. AR-15 tipi mekanizmanın kullanıldığı ve emniyet sistemini Türk tasarımcıların patentini aldıkları bir sistemle geliştiririlen milli piyade tüfeği, nişan yolu ve el kundağındaki NATO rail sayesinde her türlü Advanced Combat Optical Gunsight, kırmızı nokta nişangâh, dürbün ve aparatı ek işlem gerektirmeksizin taşınabilir.

MPT-76 Silahının Teknik Özellikleri

Yabancı ülkelerden MPT-76 denemek için ülkemize gelmiş olanların çekmiş olduğu video ve düşünceleri bu videodan izleyebilrisiniz.

MPT-76

”Ordu, Türk Ordusu. İşte bütün milletin göğsünü itimat, gurur duygularıyla kabartan şanlı ad.”
Mustafa Kemal Atatürk

KAYNAK

https://www.ssm.gov.tr/website/contentlist.aspx?PageID=379&LangID=1