‘T129 ATAK’ Dünya Çapında, Kendi Sınıfındaki En Etkin Taarruz Helikopteri

T129 Atak Helikopteri,Türk Silahlı Kuvvetleri’nin taarruz helikopteri ihtiyacının giderilmesi amacıyla tamamen milli imkan ve milli kabiliyet ve yetenekler doğrultusunda geliştirilerek şuan da Türk Silahlı Kuvvetleri’nin operasyonlarında etkin görev almaktadır.Atak,gece ve gündüz koşullarında yüksek manevra ve performans kabiliyetine sahiptir.Ayrıca yüksek performansı,yüksek manevra kabiliyeti,ses ve radar silüeti,yüksek seviyede darbelere karşı olan mukavemeti ve asimetrik silah yükü gibi özellikleri ile çeşitli muharebelerde çok yönlülük sağlamıştır.

T129 Atak Helikopteri,T129A ve T129B olmak üzere iki tip planlanmış ve hazırlanmıştır.

T129A : Yakın hava desteği görevleri için dizayn edilmiş olup,76 adete kadar 70 mm güdümsüz roket ve 500 adet mühimmat kapasiteli 20 mm top ile donanımlandırılmıştır.

T129B : Çok amaçlı görevler için dizayn edilmiş olup 8 adet UMTAS güdümlü anti-tank füzesi,12 adet güdümlü CİRİT (Lazer güdümlü füze) ,2 adet STINGER hava-hava füzesi,500 adet top mermisi ile sahada görev almak için donatılmıştır.

2 tipte hazırlanmış olan Atak Helikopterlerde,baş kısmında bulunan AselFLIR-300T gündüz ve gece görüntüleme sistemi 360° dönebilmektedir.Yaklaşık olarak 20 km’ye kadar mesafedeki tespit,10 km’ye kadar mesafedeki hedefleri ise teşhis edebilme özelliğine sahiptir.Aynı zamanda iki pilotunda azami çevresel görüşe sahip olduğu tandem adı verilen ve pilotların önlü-arkalı oturduğu kokpit dizaynı.Üstün manevra kabiliyetine sahip beş palli ana roto sistemi,iki palli yeni tasarım kuyruk rotor sistemi ve her biri 1.373shp güç üretebilen,beka kabiliyetini artıran yüksek performanslı iki adet LHEC CTS800-4A turbo şaft motoru ile teçhiz edilmiştir.

ATAK,Türk Kara Kuvvetleri’ne 59’u kesin 32’si opsiyonel olarak toplam 91 adet,İçişleri Bakanlığı’na ise 9 adet T129 ATAK helikopteri teslim edilmesi planlanmıştır.

Savunma Sanayi Müsteşarlığınca yürütülen proje TAI (TUSAŞ) ve AgustaWestland tarafından üretilmektedir.İlk ATAK Helikopteri 2014 yılında teslim edilmiştir,halen üretim ve teslimatı devam etmektedir.

Kaynak

https://www.tai.com.tr/urun/t129-atak

https://www.ssm.gov.tr/website/contentlist.aspx?PageID=363&LangID=1