Kapat

T129 Atak Helikopterinde İhracat Heyecanı

Tai tarafından üretimi yapılan T129 Atak helikopteri bugünlerde sık sık yabancı devletlerin askeri yetkilileri tarafından inceleniyor.

Pakistan’ın kesinleşen 30 helikopter siparişinden sonra Filipinler’den gelen askeri yetkililer, Tai tesislerinde bir takım incelemelerde bulunup Atak hakkında bilgi alıp ön araştırmayı tamamladılar.İlk izlenimler Filipinli yetkililerin üzerinde olumlu etki yaptığı gelen bilgiler arasında . Filipinli askeri yetkiler ön satın alma görüşmesi için 23 adet Atak alımı üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

T-129  Atak Filipin ordusunun  envanterinde bulunan  genel maksat helikopteri  AW-159 ile aynı motor aksamına sahip olması bu ihracat olasılığını güçlendirmekte .

Bir diğer tarafta Fas ordusundan da Tai tesislerine bir ziyaret gerçekleşmiş Atak hakkında ön görüşmeler yapıldığı biliniyor .

Atak helikopteri hakkında birim  maliyeti tam olarak bilinmemekte fakat Pakistan ile yapılan 30 adetlik satış anlaşma maliyeti 1.5 milyar dolar olarak gerçekleşecektir.

Sizin için önerdiklerimiz:

Selçukhan Portakal

Metalurjist.

“T129 Atak Helikopterinde İhracat Heyecanı” üzerine 1 yorum

  1. Mehmet Aktan dedi ki:

    Bu helikopterler gece ve gündüz karadaki, havadaki ve denizdeki tehditlere karşı kilometrelerce uzak mesafeden bile olağanüstü etkili helikopterlerdir. Keşif, devriye, eskort ve önleme görevlerini de üstün başarıyla icra eder. Şehiriçi savaşlarında bile olağanüstü faydalıdır. Aynı zamanda bu helikopterler çeşitli tipte gemilerde de bulundurulabilir. Eklenecek çeşitli teknolojiler ve mühimmatlar ile denizaltılara karşı bile koruma sağlayabilir. Yine eklenecek çeşitli teknolojiler ile komünikasyonu (Komünikasyon İstasyonu) bile sağlayabilir. Acil durumlarda halatla kargo veya personel taşıma görevlerinde de kullanılabilir. Türkiye’nin elinde 18 tane saldrı helikopteri vardır. Türkiye’nin bu helikopterlerden en az 250 adete ihtiyacı vardır. Türkiye savaş arfesindeki bir ülke olarak ihracat ile değil, eksikleri kapatmakla ilgilenmelidir…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir