Sürücüsüz Arabalar İnsanlardan Daha İyi Şoför Olabilecekler mi?

otopilot

Otonom Araçlar Güvenli mi?

Sürücüsüz araç teknolojisi gün geçtikçe aşama kaydederken, sürücüsüz araçlar hakkındaki güvenlik endişeleri devam ediyor. Ölümlü trafik kazalarından %94 oranında sürücüler sorumlu. Sürücüsüz araçlarda alkol etkisindeki sürücü veya uykusunu almamış sürücü tehlikesi bulunmuyor. Bu yüzden sürücüsüz araçlarda uykusuzluk veya alkol yüzünden bir kaza olması beklenmiyor. Fakat Google otonom aracının test esnasında karıştığı bir kaza sürücüsüz araçlarında kaza yapma riskini ortaya koyuyor.

Sürücüsüz Araçta Sürücü Olmaması Bile Kaza Riskini Azaltıyor

Sürücüsüz araçlar hakkındaki genel kanaat, ” Sürücüsüz araçlar bizi endişeye sevk edebilir ama çağımızın araç kullanan şoförlerinden o ürkmeliyiz Sürücüsüz araçlar sahip oldukları radar, şerit takibi, kızılötesi takip, GPS ile önündeki aracı tarıyor, 360 derece dönüyor, şerit takip ediyor ve gideceği rotayı konumlandırıp gidiyor. Hindistan sürücüsüz araç denemelerine, sürücüsüz araçların işsizlik sorununa neden olacağını ileri sürerek müsaade etmedi.

Sürücüsüz Aracın Sahte Sinyal İle Aldatılması Riski Mevcut

Almanya sürücüsüz otomobillerin trafiğe çıkmasına müsaade edecek ilk ülke olmaya hazırlanıyor. Bilindiği gibi otonom araçlar çevresini sensörler vasıtasıyla algılıyor Trafik levhalarındaki çıkartmaların yerinden çıkarılması otonom araçların güvenliğini tehlikeye düşürebilir. Ayrıca bu araçlar için endişe duyulan bir diğer konuda yağmur ve karlı havalarda, otonom araçta bulunan sensörlerin bunu ne şekilde algılayacağı ve ne şekilde tepki vereceği.

Sürücüsüz araçlar yolcunun rahatsızlık geçirdiğini algıladığında yolcuyu en yakın hastaneye götürebilecek. Otonom araçların sensör düzenekleri ne yanıltıcı sinyaller iletilerek sürücüsüz aracın yanıltılabileceği tehlikesi mevcuttur. Sürücüsüz araç iki tehlike arasında kaldığında , aracın içindeki yolcuyu kurtaracak şekilde mi , yoksa karşısına çıkan gruba zarar verecek şekilde mi hareket edeceği üreticiler tarafından etik olarak tartışılmakta ve tartışmanın sonucuna göre otonom araçlara yazılım yüklemesi yapılacaktır.