Starlink projesi rakipleri tarafından eleştiri yağmuruna tutuluyor

Starlink projesi

Elon Musk’ın kurucusu olduğu SpaceX tarafından geliştirilen Starlink projesi pek çok rakip firma tarafından tepki çekiyor.

Uydu internet konusunda büyük bir adım atması beklenen Starlink projesinin çalışmaları sürüyor. Bu konuda her ne kadar etkili çalışmalar yer alıyor olsa da özellikle uydu internet sunan rakip firmalar bu konuda Starlink projesine tepki gösteriyor, eleştirilerini dile getiriyor.

Starlink projesi rakipler tarafından tepki çekiyor

Starlink projesiyle ilgili yapılan eleştirilerden birisi uyduların yörüngede trafiğe sebep olacağı ve kirlilik yapacağı yönünde. Bazı rakip firmalar, bu uyduların kendi uydularını etkilediğini ve performans sorunlarına yol açtığını belirtiyor.

Bir diğer firmanın yaptığı açıklamada uyduların test edilmeden fırlatıldığı kısmı eleştiriliyor. Firma, uyduların önce fırlatılması ve sonrasında test edilmesinin ve geliştirilmesinin riskli bir durum olduğunu söylüyor. Şunu da belirtmekte fayda var ki Elon Musk tarafından yürütülen Starlink projesinin başarısızlık oranı %3 olarak açıklandı. Bu durum firmanın yolunda daha istikrarlı büyümesini sağlıyor.

Starlink projesi

Bir diğer rakip firmanın yaptığı açıklamada uydu sayısı eleştirildi. Firma, uydu sayılarının çok fazla olduğunu, bu kadar fazla uydu eklemek yerine uydunun kapsama alanının yükseltilmesi gerektiği belirtiliyor. Elon Musk, bu gibi eleştiriler için bu durumun onların kazancını etkilemesinden dolayı böyle konuştuklarını belirtiyor.

Starlink hakkında bilgi

Starlink projesi, son yılların en popüler projelerinden birisi olarak karşımıza çıkıyor olmakta. Bu proje ile birlikte özellikle internet erişiminin zor olduğu yerlere internet sağlamak kolay bir hale gelecek. Starlink projesinden kısaca bilgi vermek gerekirse bu proje, uydu internet sağlamayı hedefliyor. Günümüzde pek çok yerde uydu internet bulunuyor olsa da uydu internet hem maliyetli olmasıyla hem de düşük internet hızlarıyla biliniyor.

Starlink, sağlayacağı hizmet ile birlikte düşük fiyattan yüksek hız sunmayı hedefliyor. Starlink’ın sunacağı en yüksek internet hızı hedefi daha önceleri düşük olsa da sonraları 1 GBps olarak belirlendi. Sabit fiyattan satılması planlanan yani aylık 99 $’dan satılması beklenen bu hizmetin şimdilik fiyatının diğer ülkelerde de döviz bazlı olacağı açıklanıyor.