Starlink internet hızı Speedtest tarafından paylaşıldı

Starlink internet hızı

Starlink internet hızı sonuçları Speedtest tarafından paylaşıldı. Yeni raporlara göre hızlarda önemli ölçüde bir yükselme görülüyor.

Elon Musk tarafından geliştirilen ve SpaceX’e bağlı bir proje olan Starlink, uydu internet sunmak için uzaya küçük uydular gönderiyor. Kullanıcılar küçük bir uydu yardımı ile bu uydulara erişim sağlayabiliyor olurken aynı zamanda daha yüksek hızlar alabiliyor. Elon Musk, öncelikle 100 Mbps internet hızı belirlese de bu hedefi ilerleyen dönemlerde 1 GBps hıza kadar çıkardı. Zaman zaman ülkemizden de geçen Starlink uyduları, şu anda ABD ve Kanada’da resmî olarak hizmet sunuyor. Elon Musk’ın hedefi, özellikle kırsal kesimlerin internet erişiminin en iyi şekilde olmasını sağlamak.

Starlink internet hızı sonuçları

Speedtest, zaman zaman yaptığı paylaşımlar ile birlikte internet istatistiklerini ve raporlarını kullanıcılara sunuyor. Yeni yayınlanan raporda SpaceX’in geliştirdiği bir proje olan Starlink projesinin internet hızları paylaşıldı. 2021’in 1. çeyreğinin yer aldığı bu rapora göre ortaya çıkan internet hızları henüz beta olmasına rağmen gayet iyi görülüyor.

Starlink internet hızı

Speedtest’in paylaştığı ilk verilerde ABD’nin ve Kanada’nın aldığı internet hızları yer alıyor. Bu sonuçlar Speedtest üzerinden yapılan test sonuçlarının birleştirilmesiyle ve ortalamasının alınmasıyla oluşturuluyor. Ortaya çıkan sonuca göre Starlink özellikle ABD’nin batısında ve kuzey kesimlerinde 100 Mbps seviyelerine yakın bir internet hızı sunabiliyor. İç kesimlerde de yer yer 100 Mbps seviyelerinde internet hızı sunan Starlink, bazı bölgelerde 40-50 Mbps seviyelerine kadar inebiliyor. Kanada’nın büyük bir kısmı ise yüksek hızda internete erişirken bir bölgesinde düşük hızda internet hizmeti veriliyor.

Web sitesinin paylaştığı bir diğer veriye göre ABD’de ve Kanada’da Speedtest’in sunduğu internet hızının diğer firmaların internet hızlarına göre ne kadar iyi olduğu paylaşıldı. Ortaya çıkan sonuca göre ABD’nin büyük bir kısmında geri kalan veya çok büyük bir fark oluşturmayan Starlink projesi, bazı kısımlarda oldukça fazla ön planda yer alıyor. Kanada’da ise bazı bölgelerde Starlink hizmeti oldukça kaliteli iken bazı bölgelerde diğer firmalara göre geri kalmış durumda.