SpaceX Crew Dragon kapsülünü uzaya gönderdi

SpaceX Crew Dragon

SpaceX Crew Dragon kapsülünü Falcon 9 roketi ile birlikte uzaya gönderdi. Uzaya gönderilen kapsülde toplam 4 astronot bulunuyor.

SpaceX, yaptığı yeni çalışmalar ile birlikte ön plana çıkan bir uzay firması olarak yer alıyor. Elon Musk’ın kurucusu olduğu bu firmanın çılgın projelerinden birisi Mars’a insanlık araç göndermek, bir diğeri aya nisan göndermek olarak yer alıyor. İnsanlı ay görevi yapmayı düşünen SpaceX, dün gerçekleşen fırlatılış ile birlikte NASA ile ortak bir çalışma gerçekleştirdi.

SpaceX Crew Dragon kapsülünü fırlattı

SpaceX, Falcon 9 roketini kullanarak ISS’ye gitmekte olan Shane Kimbrough, Megan McArthur, Akihiko Hoshide ve Thomas Pesquet adlarına sahip 4 astronotu uzaya gönderdi. Crew Dragon roketini uzaya fırlatan SpaceX, fırlatılışın başarılı bir şekilde gerçekleştiğini canlı yayında gösterdi.

Bugün tekrar canlı yayın yapacak olan SpaceX, astronotların ISS’ye girişini de kayıt edip bu anı herkese gösteriyor olacak. Dünya’ya yakın bir konumda olan ISS aracına gönderilen 4 astronot, burada 6 ay sürecek bir görev yapacak.

SpaceX Crew Dragon

Elon Musk, yaşanan bu olay sonrasında bir açıklama yaparak durum hakkında kendi düşüncelerini paylaştı. Yaptığı açıklamada insanlığın uzayda seyahat eden bir tür olmasından dolayı gurur duyduğunu söyleyerek NASA ile ortak olduğundan dolayı onur duyduğunu belirtti. Elon Musk, uzayın bir parçası olmaktan mutluluk duyduğunu belirterek gelecekte insanlığın uzay medeniyeti kuracağını ve çok gezegenli bir tür olacağını da sözleri arasına ekledi.

ISS hakkında bilgi

ISS, 1998 yılında faaliyete başlayan ve Dünya’ya yakın bir yörüngeden geçen uluslararası uzay istasyonu olarak yer alıyor. İstasyonun amacı önceleri bir gözlemevi ve üretim tesisi olmasıydı. Sonraları hedefi genişletmek isteyen ISS, Ay ve Mars gibi misyonlarda destek amaçlı bir üs haline geldi. Çok yüksek bir hız ile dünyanın yörüngesinde dönen ISS, zaman zaman Türkiye’nin de üzerinden geçerek ülkemizde de gözlemlenebiliyor. Çeşitli görevler ile misyonunu sürdüren Uluslararası Uzay İstasyonu, bu alanda gelişmeye ve yeni çalışmalar yapmaya devam ederek bu çalışmaları canlı yayında insanlara sunuyor.