Sony gerçekçi yapay zeka geliştirmeye başladı, son durum ne?

Sony gerçekçi yapay zeka

Sony gerçekçi bir yapay zeka üzerinde çalışıyor. Yeni yapay zeka sayesinde oyunlar daha gerçekçi bir hale bürünebilir.

Sony, zaman zaman yaptığı projeler ile birlikte kullanıcıların ilgisini çeken adımlar atıyor. Son olarak PlayStation 5 oyun konsolu ile piyasada yerini alan firma, şimdi de aldığı bir patent ile gündeme oturdu. Yeni alınan patent, gerçekçi yapay zekaya sahip bir oyuncu olarak yer alıyor. Şirketin aldığı yeni patent şimdiden merak konusu oldu.

Sony gerçekçi yapay zeka geliştiriyor

Yapay zeka, her geçen gün daha da gelişiyor, yeni örnekler ve projelerle büyümeye devam ediyor. Sony de bu alanda yaptığı çalışmalar ile ön plana çıkmaya çalışıyor. Firmanın yaptığı çalışmalardan birisi de bir patent alması oldu. Alınan patent hakkında Sony henüz bir bilgi vermedi fakat patent üzerinde yer alan bilgiler yeterince fikir verdi.

Patentte yazılan bilgiye göre Sony, gerçekçi davranacak bir yapay zeka oyuncusu geliştirmeye çalışıyor. Yazılım, oyuncunun hareketlerini takip ederek bir süre sonra onun gibi davranmaya başlıyor. Yani oyuncunun yerine kendi kendine oynayabiliyor. Kısacası bu yapay zeka, oyuncunun yerine oynayan bir sistem.

Sony gerçekçi yapay zeka

Bazıları şimdiden bu sistemin ne için kullanılacağını düşünmeye başlamış durumda. Pek çok kişi tarafından yapılan yorumlardan birisi bu sistemin oyuncular için değil yazılımcılar için kullanılacağı. Bazı kişiler bu sistemin geliştiricilerin daha iyi oyun tasarlamaları ve yapay zeka konusunda daha iyi performans vermelerini sağlamaları için geliştirildiğini söylüyor.

Ortaya atılan bir diğer iddia bu sistemin oyuncuların müsait olmadığında yani küçük bir işi çıktığında oyunu kendi kendine oynamasını sağlamak için bulunuyor. Örneğin zil çaldı diyelim. Oyuncu kapıyı açarken yapay zeka moduna geçiyor ve yapay zeka oyunu otomatik bir şekilde oynuyor. Yazılım, oyuncuyu takip ettiği için oyuncunun davranışlarını ve tecrübesini kullanarak oyuna devam ediyor. Oyuncu odaya geldiğinde ise oyuna devam edebiliyor. Özellikle online oyunlarda arkadaşlarla birlikte oynarken bu özellik oldukça işe yarar bir sistem olabilir. Henüz Sony bu konuda bir açıklama yapmadı.