Kapat

Sivil Havacılıkta Kompozit Çağını Başlatan Uçak “Boeing 787 Dreamliner”

Alüminyum bir asırdan uzun bir süredir hava araçlarının standart malzemesi olmuştur. Hatta tarihte Wright Kardeşlerin 1903 yılındaki ünlü ilk uçuşlarında kullandıkları hava aracı da kısmen metal malzemelerden oluşmuştur. Ancak ticari hava araçlarında geniş geniş ölçekte, %50’ye varan oranlarda, plastik fiber ve karbon fiberlerin kullanılmasıyla birlikte alüminyum ve metal çağı son dönemlerini yaşamakta.  Boeing’in bu kompozit hamlesi en büyük rakibi Airbus’ın da karbonfiber malzemeye yönelmesine teşvik ediyor.

Boeing-787 Dreamliner

Kompozit çağı ile birlikte daha hafif, buna bağlı olarak düşük yakıt tüketimli,  uçaklar havayolu şirketlerine yolcu sayısının düşük olduğu zamanlarda bile zarar etmeden sefer düzenlemelerine imkan sağlamaktadır. All Nippon Airways alüminyum yerine kompozit malzemelerden yapılmış büyük ölçekli ilk yolcu uçağını filosuna katan havayolu şirketidir.

Kaynak:

http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-2041863/Boeing-787-Dreamliner-reality-carbon-fibre-plane-delivered-Japan.html

Sizin için önerdiklerimiz:

Şükrü Kaya

Malzeme Bilimi ve Mühendisliği lisans eğitimimi 2014 yılında Dumlupınar Üniversitesi'nde tamamladım. İstanbul Teknik Üniversitesi Malzeme Bilimi ve Mühendisliği ABD'de yüksek lisans eğitimime devam etmekteyim. Soru ve önerileriniz için [email protected] mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir