Sesten 4.5 kat hızlı hipersonik jet

resized_1a1e9-ededekrangoruntusu310

resized_1a1e9-ededekrangoruntusu310

Dünyanın “tamamen elektrikli” ilk uçağını üreten ve bu uçakla Manş Denizi’ni aşan Airbus tekrar devrim niteliğinde olan bir yenilik için ilk adımı attı.

Hipersonik bir jet tasarlamaya başlayan Airbus Amerika Patent Ofisi’ne yeni bir patent dosyası için başvurdu. Tasarlamaya başladıkları bu jet Mach 4.5 hızında gidecek. Bu da havacılık dilinde 5600 km’lik bir hız demek. Yani ses hızının 4.5 katı.

Böyle yüksek bir hızda seyahat etmek demek, İstanbul’dan Londra’ya yarım saatte varabileceğimiz anlamına geliyor. (Bkz: 3.059 km)

Fransız ve İngiliz firmalarının ortak girişimi olan ve emekliye ayrılan 12 yaşındaki Concorde Mach 2 aynı mesafeyi ortalama 1 saat 45 dakikada alabiliyordu.

Airbus mühendislerinin açıklamalarına göre roket motoru ve  dinamik basınçlı jet karışımı bir dizaynla bu hıza çıkabilmek mümkün.

İlk ivmeyi turbo jetlerin sağlayıp ve sonrasında roket motorunun devreye girmesiyle jet, standart uçakların 20 km yukarısına varıp ve dikey şekilde yol alıp gerekli momentum sağlanırken, roket motoru görevini getirdikten sonra jetin kanatlarında bulunan oksijen-hidrojen yakıtlı dinamik basınçlı jet motorları devreye girecek ve sorunsuz bir şekilde sesin 4.5 kat hızla yol alınabilecek.

resized_bcba3-1e9dekrangoruntusu306

Kısaca bu jetin üretimine oldukça uzun bir zaman olduğundan detaya hemen girmeye gerek yok. Tabii yeni gelişmeler oldukça sizinle paylaşmaya devam edeceğiz.

Teknik bilgi ve ayrıntılar; http://goo.gl/7BM5oS
Patent başvurusu orijinal dosyası; http://goo.gl/QA5MJO

Tanıtım Videosu

Kaynak: yenisafak.com