SEO Ajansı İle Çalışmanın Avantajlarından Yararlanın

Google tarafından gerçekleştirilen son güncellemeleri yakından izleyen ve müşterilerinin web sitelerinin Google arama motoru botları nezdinde görünürlüğünü ve organik trafiklerini artırmaya yönelik çalışmalar yapan deneyimli SEO uzmanlarının oluşturduğu ekiplere SEO ajansı denilir. Simur Digital alanının önde gelen bir SEO ajansı olarak müşterileri adına Google’ın en son güncellemelerini yakından izler, web sitelerini bu güncellemelere uygun olacak şekilde hazırlar. 

En Çok Yapılan SEO Hataları Nelerdir?

Arama motorları algoritmalarını her geçen gün kullanıcı deneyimini baz alarak geliştirir. Bu nedenle web sitelerine yönelik SEO çalışmaları arama motorlarının güncellemelerine uygun olacak şekilde revize edilmelidir. Aksi takdirde web sitesi rakiplerinin arkasında kalabilir. 

Anahtar Kelimelerin Yanlış Kullanılması

SEO çalışmasına başlanmadan önce anahtar kelime analizi yapılmalıdır. Ancak belirlenen ve kullanılmak istenilen anahtar kelimelerin sayfadaki içerikle uyumlu olmaması içeriğin kalitesinin düşmesine neden olur.

Google arama motoru botları arama sonuçlarının belirlenmesi için birçok sinyal kullanır. Sürekli olarak aynı anahtar kelimelerin kullanılması Google tarafından kolaylıkla fark edilir. Google açısından önemli olan içeriğin kalitesi ve mesajın nasıl iletildiğidir.

Dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta içeriğin Google için değil kullanıcılar için hazırlanmasıdır. Bu nedenle içerikler anahtar kelimelerle yoğun şekilde doldurulmamalıdır.

Arama Motorları İçin Yazmak

Arama motorları tekrarlanan anahtar kelimeleri ve bunların varyasyonlarını anlayacak kadar gelişmiş yapılar olup web sitesinde paylaşılacak olan içerikler arama motorları için yazılmaktan kaçınılmalıdır.

Backlink Satın Almak

Link satın almak web siteleri açısından olumsuz sonuçlar doğurabilecek bir yöntemdir. Çünkü backlink profillerinin optimize edilmesi çok önemlidir. Herhangi bir web sitesini işaret eden çok fazla backlink’e sahip düşük kaliteli alan adlarının olması web sitesi açısından olumsuz bir durum olarak kabul edilir. Ve bu siteler Google tarafından çok kolay bir şekilde belirlenebilir.

Kalitesiz İçerik Paylaşmak

Başarılı SEO çalışmaları yapılması için web sitesinde ortalama üstü içerikler paylaşılmalıdır. Zayıf, çalıntı, güvenilir olmayan ve anahtar kelimeyle doldurulan içerikler Google tarafından geri plana alınır. Bu nedenle doğru yapılandırılmış, özgün ve planlı içerikler web sitesinin başarıya ulaşmasını sağlar. 

SEO Rakip Analizi Nasıl Yapılır?

SEO çalışmalarının en önemli adımlarından biri rakip analizidir. Bir SEO stratejisi belirlenmeden önce ilk olarak rakip analizi yapılmalıdır. Yapılacak olan analizin derinliği ve kapsamı sektöre ve rakiplerin durumuna göre değişiklik gösterir. Rakiplerin ne tür linklerde zengin olduğu, hangi anahtar kelimelerde başarılı oldukları, içerik ve site içi SEO konusunda ne durumda oldukları gibi konuların detaylı bir şekilde incelenmesi gerekir. 

Belirlenecek SEO stratejileri için bu tür bir çalışma yapılması durumunda sektörde bulunulan konum ve liderliğe oynanması için ne yapılması gerektiği net bir şekilde görülebilir. Rakip analizi yapılmadan önce oluşturulan SEO stratejisinin başarılı olması oldukça zordur. 

Yapılan doğru bir rakip analizi; hangi anahtar kelimelerde rekabet edilebileceği, rakiplerin başarılı linkler için ne tür çalışmalar yaptıkları, içerik konusundaki rekabet durumu, rakiplerin hangi tür sayfa içi SEO uygulamaları yapıldığı, rakiplerin stratejilerindeki zayıf noktaların neler olduğu, stratejinin uzun dönem için nasıl planlandığı, rakiplerin önüne geçmek için ne tür somut adımlar atılması gerektiği gibi konularda bilgi sahibi olunması mümkündür. 

SEO Uyumlu Makale Nedir?

Herhangi bir makalenin internet platformlarında başarılı olması için doğru bilgilerle giriş, gelişme ve sonuç ilişkisiyle yazılması ve yaratıcı bir sunumu olması gerekir. Google’da yapılan aramalarda ilk sıralarda listelenen web siteleri, blog ve yazı içeriklerinin SEO kurallarını başarıyla uyguladığı kabul edilir.

SEO uyumlu makalelerde doğru anahtar kelimeler kullanılmalı ve başlıkların içerikle uyumlu olmasına özen gösterilmelidir. Alt başlıklar destekleyici ve ana başlıkla tam ilgili olmalıdır. Kullanıcıya doğru bilgiler, farklı sunumlarla ve uygulamalarla iletilmelidir. İçeriklerin özgün ve kaliteli olması sağlanmalı, önemli kelimelerde ve açıklamalarda bold ya da italik yazılar kullanılmalıdır. Aynı şekilde yazıların gereken alanlarında → ▬ ✦ ✧ ✓ ■ gibi sembollerin kullanılmasıyla maddelendirmeler yapılmalıdır. 

Makalenin belirli bölgelerinde içerikleri tamamlayıcı özelliklere sahip nitelikte görseller ve videolar kullanılmalıdır. Yazıdaki düşünceler yapılan çeşitli örneklemelerle desteklenmeli; başlık, açıklama ve keywords ayarlarının yanı sıra sitenin URL yapısı da doğru bir şekilde yapılandırılmalıdır. Makalenin yayınlandığı web sitesinin mobil uyumlu ve hızlı olmasına özen gösterilmelidir. 

SEO uyumlu makale yazmanın temel koşulu dile, gramere ve sektöre hakim olmak olarak kabul edilir. Okuyup araştıran, arama motorlarının kalite yönergeleri hakkında gerekli yetkinliğe sahip olan, kaleme alacağı makalede kullanılacak olan dilin gramerine ve kullanım detaylarına hakim olan kişiler SEO uyumlu makaleler yazabilirler. Eğer web sitelerinde paylaşılan yazılar SEO uyumlu olmazsa arama motoru sonucu sıralamalarında konum ve sıralama elde edilmesi mümkün değildir. Sonuçta yayımlanan içeriğin geniş kitlelere ulaşması mümkün olmaz. Okunmaması nedeniyle de kalitesiz içerik olarak değerlendirilir.