Selçuk Üniversitesi Öğrencileri Roket Yaptı!

Selçük Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğrencileri yerli roket yaptı. 3000 feet irtifaya ulaşabilen geliştirilmiş roket Tuğra-11’in ardından hedef Tuğra-20 olarak belirlendi.

2016’da Tuğra-11’i geliştirmek için çalışmalara başlayan Selçuk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğrencileri, 3000 feet irtifaya ulaşabilecek şekilde gelişimi sağladı. Elektronik yüklerinde hava basıncıyla irtifa ölçen alıcılar kullanılan roket, ulaşabildiği en yüksek irtifadan aşağı doğru düşerken sisteme bağlı olan motorun hareketiyle paraşütü devreye sokuyor.

2 Yılda Toplam 4 Atış Gerçekleştirildi

Roketin uçuş sırasında bazı verileri kaydettiğini söyleyen ekip lideri Altan Berdan Minaz, iniş sonrasında gerekli olan bilgilerin alındığını, uçuş halinde roketle sürekli iletişim halinde olunduğunu ve aynı zamanda verilerin bilgisayar ortamında görünebildiğini söyledi. Ateşleme için diğer roketlerden farklı ve daha güvenli bir yöntem olan kablosuz ateşleme sisteminin geliştirildiğini söyleyen Minaz,  500 metre mesafeye kadar ateşleme yapılabildiğini ifade etti.

Selçuk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik- Elektronik Mühendisliği öğrencisi Samet Cömert ise, “Bu yola çıktığımızda belirlediğimiz her seferinde daha da gelişmiş 3 çeşit roket tasarlamıştık. İlk projemizi 2016 da 1 atış yaparak denediğimiz Tuğra-10’dan sonra ikinci projemiz olan Tuğra-11’den de 2017-2018 yılları arasında 3 atış yaparak toplamda 4 atış yapmış olduk. Sıradaki projemiz ise yine bütün tasarımı tarafımıza ait olan Tuğrul-20 olarak isimlendirdiğimiz 10000 feet yüksekliğe sahip olacak, canlı görüntü ve veri aktarabilen projemizdir.” şeklinde konuştu.

Çalışmalara ait görseller

Kaynak:

http://www.selcuk.edu.tr/duyuru.aspx?h=53343