Savunma Sanayiinde Yeni Oyuncu: Ağır Taarruz Helikopteri Geliyor

TUSAŞ ile Savunma Sanayi Başkanlığı arasında yapılan protokolle kapasite ve özellik olarak Atak Helikopterinden daha büyük bir helikopter geliştirilmesi için ilk adımlar atıldı. Ağır taarruz helikopteri olarak ortaya çıkan bu proje mühimmat kapasitesi ve zırh seviyesi olarak normal saldırı helikopterlerinden daha üst seviyede olması planlanıyor.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir bu helikopterin geliştirilmesi için TUSAŞ ile sözleşme imzalandığını duyurdu. Ağır taarruz helikopteri ilk uçuşunu 5 yıl sonra yapacak.

Ağır taarruz helikopteri ağırlık olarak 10 ton olacak. Ayrıca 1200 kg mühimmat taşıması planlanmakta. 2 pilot tarafından komuta edilecek bu helikopterde 12,7 mm mühimmata dayanıklı zırh olması hedefleniyor. Kaska entegre görüntü sistemi ile pilotların işini kolaylaştırması amaçlanıyor.

Silah sistemleri olarak;

  • 30mm top sistemi
  • Güdümsüz roket
  • Anti tank füzesi
  • Hava-hava füzesi kullanicak.

Motor olarak kesin bir bilgi henüz yokken TUSAŞ tarafından daha önce geliştirilmeye başlanan TS1400 motor bu helikopter için düşük kapasitede kalacaktır. Bu durumda yeni bir turbo motor geliştirilmesi gerekmektedir.