Santrifüj Cihazı Nedir?

santrifuj

Bu yazımda Malzeme Bilimi ve Mühendisliği‘nde de önemli bir yere sahip olan santrifüj cihazı hakkında bilgilere yer verdim.

Santrifüj cihazı, yoğunlukluklara bağlı olarak, içerisine yerleştirilen karışımların birbirinden ayrılmasına yarayan cihazdır. Ayırma, malzemenin bulunduğu kabın yüksek hızda dönmesi ile gerçekleşir. Santrifüjdeki dönme işlemi, malzemede bulunan maddelerden, kütlesi daha fazla olan maddeyi kabın dışına doğru iter. Bu olay merkezcil kuvvet bağıntısı ile açıklanabilir. Merkezcil kuvvet formülünde görüldüğü gibi maddenin kütlesi ne kadar fazlaysa madde üzerine etkiyen merkezcil kuvvet o kadar fazladır.

Santrifüj cihazı modellerini incelemek için Hepsi Medikal sayfasına göz gezdirebilirsiniz.

    Santrifüj İşlemi Nasıl Gerçekleşir?

  • Öncelikle ayrıştırılması istenen madde santrifüj tüplerine konulur. Bu tüpler santrifüj cihazına özel tüplerdir.
  • Tüpler santrifüj cihazına yerleştirilir. Fakat yerleştirirken dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır. Merkezcil kuvvetin sağlıklı bir şekilde sağlanması için tüpler simetrik olarak yerleştirilmelidir.
  • Santrifüj cihazının hızı (devir/dakika) belirlenir ve işlem başlatılır.

Santrifüj cihazı durgunken tüpler dikey haldedirler. Çalışmaya başladıktan sonra dönmenin etkisiyle tüpler yatay hale geçer ve ayrıştırma işlemi başlar. Sabit açılı santrifüj cihazları da bulunmaktadır.

*Santrifüj Tüpleri

*Santrifüj Cihazının Çalışma Prensibi

    Santrifüj İşleminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Santrifüj cihazını kullanırken öncelikle cihaz sağlam ve düz bir zeminde çalıştırılmalıdır. Ayrıca cihaza yerleştirilen tüpler de dengede olmalıdır. Dengede olmaması halinde cihaz titreşme yapabilir ve sonucunda tehlike arz edebilir. Özellikle kimyasal maddeler üzerinde çalışma yapılıyorsa koruyucu gözlük, eldiven ve koruyucu önlük kullanılmalıdır.

 

    Ne Tür Santrifüj Cihazları Vardır?

Santrifüj cihazların kullanım alanlarına göre farklılıklar gösterebilir. Santrifüj cihaz türlerinden yaygın olanları başlıklar halinde inceleyelim.

Masaüstü Santrifüjler: Küçük tezgah alanlarında kullanılan geniş bir santrifüj sınıfıdır. Araştırma konularına göre farklı uygulamalarda da kullanılabilir.

Soğutmalı Santrifüjler: Canlı hücreler veya proteinler gibi sıcaklığa duyarlı olabilecek numunelerin ayrıştırılmasında kullanılır.

Klinik Santrifüjler: Serum,plazma,kan hücreleri ve diğer vücut sıvılarının ayrıştırılmasında kullanılır.

Mikrosantrifüj: Genellikle laboratuvar ortamlarında kullanılır.

Vakum Santrifüjler: Numunelerin konstantre edilmesi, çözülmesi veya çözücünün ayrıştırılması için kullanılan fonksiyonlu bir santrifüj cihazı türüdür.

 

Kaynak:

http://www.biocompare.com/Lab-Equipment/Laboratory-Centrifuges/

Görsel Kaynak:

http://fizyoloji.info/fi/kan-fizyolojisine-giris/

http://www.malzemehane.com/HETTICH-EBA-20-SANTRIFUJ-8×15-ml,PR-559.html

http://plus-lab.net/products/