Sanayi ile Öğrenciyi Buluşturan HİMA Projesi

Merhaba Sevgili MalzemeBilimi.Net takipçileri. Bugün sizlerle sıkça söz edilen iyi bir  mühendis nasıl olmalı sorusunun cevabını anlatmaya çalışacağım.

En basit tanımıyla mühendis; insanların her türlü ihtiyacını karşılamaya dayalı teknik ve sosyal anlamda uzmanlaşmış belirli bir eğitim görmüş kimsedir. Mühendislik sadece bir meslek değil eğitimiyle hayata bakış açısı getiren bir disiplindir. Mühendis bir ülkenin geleceğidir. Bu bilince sahip olmak iyi bir mühendis olma yolunda atacağımız en güzel adımdır. Bilimin üretime dönüşmediği toplumlarda katma değerli üretim ve yüksek teknolojili ürünlerin ortaya çıkması söz konusu değildir. Günümüzde ekonomisi güçlü olan ülkelerin tamamı mühendislik kabiliyetlerinin de yüksek olduğu ülkelerdir. Güçlü bir Türkiye olabilmemiz için iyi bir mühendis olma yolunda gerekli adımları atmamız gerekmektedir. Prof. Dr. Özgür Demirtaş bu konuyu şu cümleleri ile çok güzel ele almış.

”Sadece finans ile asla olmaz.
Kaliteli teknik mal üretmemiz lazım.
Onu üretecek insan lazım
O insanı yetiştirecek sistem lazım.
O sistemi koruyacak hukuk lazım.
Bize biz lazım…”

Mühendis olma koşulları ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir. Değişikliğin temel sebebi her ülkenin eğitim sisteminin farklı olması. Ancak temel mesele aynıdır eğitim gerçeği. Mühendis yetiştirme konusunda ülkede son zamanlarda yapılan çalışmalar bana umut vermektedir. Gündemde olan konulardan bir tanesi sanayi ile mühendislik öğrencilerini bir araya getiren projeler. Bu projelerden bir tanesini kendini geliştirmek isteyen mühendis olma yolunda ilerleyen arkadaşlarıma yardımcı olacağını düşündüğümden sizlerle paylaşmak isterim.

HİMA (Hidrokon Mühendislik Akademisi)

Kurumsal akademinin önemini kavrayan Hidrokon şirketi vizyon ve misyonu çerçevesinde insanları geleceğe taşımak, şirketlerinin başarılarını çağdaş refah düzeyine çıkarmak amacıyla başlattığı HİMA( Hidrokon Mühendislik Akademisi) Hidrokon’un çeyrek asrını doldurduğu 05.01.2018 tarihinde kurulmuştur. Sağlam temeller üzerine kusursuz mühendislikle son teknolojiyi hedeflemekte olan HİMA, orta ve uzun döneme yönelik yaşam boyu öğretmeyi hedefleyen proaktif bir yapıya sahiptir. Yapısında bulunan uzman ve doğrudan sanayi tecrübesi olan alanında seçkin akademisyenlerle eğitmen kadrosunu oluşturmuştur.

HİMA’nın vizyon ilkeleri; geleceğin mimarı mühendislerin uzmanlaşması, bilgi birikiminin saha gerçekleriyle yoğrulması ve tam donanımlı mühendis kimliğine sahip olması ile birlikte gelişen teknolojilere uyumlu, şeffaf, izlenebilir, sorgulanabilir ve geliştirdiği eğitimlerini INNOPARK bünyesinde veren ve bu oluşumdan faydalanmak isteyen kurum dışı müşterilerine de pazarlayan geleceğin temellerini atan bir akademi olmaktır. HİMA Kendini sürekli yenileyen, hızlı ve kaliteli hizmet sunan, sorumluluğu, gerçekçiliği ve saydamlığı ilke edinen güçlü, öncü ve güvenilir bir eğitim kuruluşudur.

Hedef kitlesi arasında Konya ve çevre illerde kendini geliştirmek isteyen mühendislik öğrencileri, devlet kurumlarında ve özel sektörde çalışan mühendislere kendi kabiliyetlerini geliştirmeleri için fırsatlar sunuyoruz. HİMA Öğrencilere ufuk açacak eğitimleri vererek onları firmalarda istihdam edildiklerinde doğrudan üniversiteden teorik bilgi ile değil , uygulamayla yoğrulmuş halde daha yetkin insanlar haline dönüştürüp sisteme daha hızlı adapte olmaları için mühendisliğin farklı boyutlarını öğretmektedir.

Eğitimlerinin kapasitesi maksimum 25-30 kişi arasında değişmekte olan HİMA’ya başvuru yapan mühendislik fakültesi öğrencilerini eğitimlerine %50 ve %100 burslu olarak kabul ederek avantajlar sağlamaktadır. www.hima.com.tr sitesinden başvuru yapan öğrencilerin %20 sini burslu olarak eğitim masrafları, doğrudan yönetim kurulu başkanı Sayın Memiş KÜTÜKÇÜ tarafından finanse edilmektedir.

HİMA ailesi her geçen gün büyümekte olup, eğitim sistemini sürekli geliştirmeye çalışan HİMA yapılanması çeşitli yapılarla iş birlikleri kurarak hedef kitlesini büyütmekte ve kadrosunu genişletmektedir. En son KONYA MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI ile eğitim protokolü imzalamıştır.

HİMA bugüne kadar InnoPark destekleriyle, Prof. Dr. Eres SÖYLEMEZ’in katılımıyla Mekanizma tekniği, Mekanizmaların Tasarımı; Yrd. Doç. Dr. Kutluk Bilge ARIKAN’ın katılımıyla Mekatronik Sistemler ; Yrd. Doç. Dr. Aydın ÖZTOPRAK’ın katılımıyla Endüstriyel Tasarım Yöntemleri; Prof. Dr. Fatih Mehmet BOTSALI katılımıyla Teknoloji ve İnovasyon Eğitimi, Ar-Ge Süreci Yönetimi ve Ar-Ge Proje Hazırlama Teknikleri, Mühendislikte Problem Çözme Yöntemleri; Prof. Dr. Ömer Sinan ŞAHİN’in katılımıyla Sonlu Elemanlar Teorisi ve ANSYS Workbench Uygulamaları Eğitimi, Makine Konstrüksiyonunda Malzeme ve Proses Seçimi eğitimi; Yük. Mak. Mühendisi Mahmut Sami Şahin’in katılımıyla Temel Hidrolik Eğitimi gerçekleştirmiştir. Ayrıca HİMA bünyesinde eğitim açmak isteyen çeşitli firmalarla dönemsel olarak eğitim takvimini planlamaktadır. Ülkemizde ileri düzey mühendislik hizmetleri, test hizmetleri ve çeşitli makine imalatında hizmet veren firma olarak da birçok alanda çözüm ortağımız olan BİAS mühendislik ile sekiz farklı alanda eğitimler yürütülmekte ve bu eğitimler belli aralıklarla devam etmektedir.

HİMA’nın 3 aşamalı sertifika süreci bulunmaktadır. Bu eğitimler sonunda HİMA’ya katılım sağlayan herkese Katılım Belgesi, eğitim içerisinde belli bir başarı gösteren katılımcılara Başarı Belgesi ve eğitim sonrasında yapılan sınav neticesinde başarı gösteren katılımcılara ise Yeterlilik Belgesi verilmektedir.Sonuç olarak HİMA; bu coğrafyadaki mühendislik kabiliyetlerini belirli bir seviyeye taşımakta ve nitelikli insan kaynağı oluşturmaya devam etmektedir.

Eğitimlerini beğenerek takip ettiğim  bir mühendislik akademisi olan HİMA her anlamda öğrencilik hayatımda eğitim ve öğretimime katkı sağlamıştır. Özellikle öğrencilere tanıdığı burs imkanları sayesinde her eğitimine katılma olanağı sağlamaktadır. Sayfasını takip etmenizi öneririm ilgi duyduğunuz alanlarda eğitim programlarına burslu katılma imkanı bulabilirsiniz.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Eres Söylemez hocamızın HİMA ile yaptığı röportajının ; sizlere mesleğe  farklı bir bakış açısı kazandıracağına inanmaktayım.

https://www.youtube.com/watch?v=nSxzrJwfcmE&feature=youtu.be

HİMA web adresine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

www.hima.com.tr

Bu tarz projelerin tüm şirketlere örnek olmasını temenni ediyorum. Projeyi hayata geçirip ülke ekonomisine ve geleceğine kaliteli mühendis yetiştirme konusunda destek olan Hidrokon ailesine teşekkür ederim.