Sahra’nın enerjisi Avrupa’ya taşınacak

İngiliz enerji şirketi TuNur, Sahra’da 4.5 GW’lık bir solar enerji tesisi kurmak için Tunus Hükümetine başvuruda bulundu. Hükümetin olumlu yanıt vermesi durumunda şirket, kurulacak tesisten elde edilecek elektrik enerjisini Avrupa’ya ihraç edecek. Üretilen elektrik Akdeniz’in altına döşenecek kablolarla Avrupa’ya taşınacak ve yılda 2 milyon hanenin elektrik ihtiyacını karşılayacak.

TuNur tarafından planlanan 4.5 GW‘lık mega proje, Tunus’un Desertec girişiminden bu yana yapılan en büyük enerji ihraç projesi olma özelliğini taşıyacak. Denizaltına döşenecek kablolar kullanılarak Malta, İtalya ve Fransa üzerinden elektrik Avrupa’ya taşınacak.

TuNur’un CEO’su Kevin Sara: “Avrupa’nın birincil enerjisinin % 60’ı şu anda Rusya ya da Orta Doğu’dan ithal edilmektedir. Avrupa Birliği, gerçekten daha fazla fosil yakıt kullanımına izin veren altyapıya yatırım yapmak istiyor mu? Eğer Avrupa hükümetleri Paris anlaşmasını ciddiye alıyorsa ve iki dereceden daha az küresel ısınma hedefini karşılamak istiyorsa, yenilenebilir enerjileri ithal etmeye başlamalıyız.” dedi.

Sahra Çölünde üretilecek elektriğin Avrupa'ya taşınma planı

Sahra Çölünde üretilecek elektriğin Avrupa’ya taşınma planı

AB, Tunus’la İtalya’yı birbirine bağlayan bir su altı kablo sistemine öncelik vermeyi zaten düşünüyordu. Bu doğrultuda TuNur, 5 milyar €’luk bir yatırımla tesisin inşaat çalışmalarına güneybatı Tunus’ta 2019 yılında başlamayı planlıyor.

Sara, “Sahra elektriğini 2021 yılına kadar Malta üzerinden Avrupa şebekesine ulaştırmayı hedefliyoruz” dedi. Ertesi yıl içerisinde ise İtalya’ya düşünülen iki hattan ilkinin tamamlanacağını ve 2024 yılına kadar da Fransa hattının tamamlanmasını planladıklarını söyledi. Proje tam olarak tamamlandığında ise, tesis Manhattan’ın neredeyse üç katı büyüklüğünde olan 25.000 hektarlık alanı kapsayacak.

Tesiste farklı bir solar teknoloji kullanılacak

TuNur, güneş ışınlarını bir dizi aynadan merkezi bir kuleye yansıtan yoğun güneş enerji teknolojisini kullanmayı planlıyor. Ergimiş tuzu enerjiyi depolamak için kullanan bu sistem, değişen talebi karşılamak için esnek üretim yapabiliyor. İlk 250MW tesisin halihazırda dünyanın en büyük termal güneş tesisleri arasında yer aldığı vurgulandı.

Sara, bölgedeki insanların bu mega projeye destek verdiğini de söyledi. Tunus’ta bir güneş enerji endüstrisinin kurulması ile, ülkenin zengin kıyı kentleri ile az gelişmiş iç kesimleri arasındaki eşitsizliğin giderilmesine yardımcı olacağını savundu. Ayrıca elde edilecek olan elektriğin bir kısmı ile Tunus’un elektrik talebinin de karşılanacağı vurgulandı.

“Yapmak istediğimiz, Tunus’ta gerçekten bir güneş enerjisi ihracat sektörü kurmak.” – Kevin Sara

Solar Enerji Tesisinin kurulacağı çöl arazisi

Sahra Solar Enerji Tesisinin kurulacağı çöl arazisi

Tesisin kurulması için kiralanacak arazinin sahibi olan El Ghrib Collective’in yönetim kurulu başkanı Mohamed Larbi Ben Said‘de şunları söyledi: “Bu proje, bölgemiz ve toplumumuz için gerekli olan ekonomik kalkınmayı sağlıyor. Çevre açısından sürdürülebilir bir şekilde yarı çöl bölgelerine gerçek bir değer katıyor. Sürdürülebilir kalkınma alanında bu önemli Tunus projesine katkıda bulunmaktan çok memnunuz.”

Bu mega projenin hayata geçirilip geçirilemeyeceği önümüzdeki günlerde Tunus Hükümetinin vereceği kararla belli olacak.