Kapat

Kömürden altın elde etmek mümkün mü?

Rus bilim insanları kömürden altın elde etmenin bir yolunu buldu

Rusya Bilimler Akademisi’nin Uzak Doğu dalındaki araştırmacılar, kömürden altın elde etmek için bir tesis kurduklarını açıkladı. Olayın gerisindeki bilimsel gerçekler iş adamlarına geri adım attırabilir, işlem o kadar yüksek verimli değil; bir ton kömür yakıldığında bir gram altın elde edilebiliyor. Şu anda bilim insanlarına göre verim ton başına 0,5 gram veya 1500 ruble civarında. Bu da kabaca 23 Amerikan doları ediyor.

Süreç 15 yıllık çalışmanın sonucu

Altın elde etmek için, kömürün yakılmasıyla elde edilen duman yüz kat saflaştırılacağı bir sisteme gönderiliyor. Kalıntı sulu bir filtreden geçiriliyor ve altının daha sonra metal haline getirileceği bir yerde toplanıyor.

Bilim insanları, sistemi önümüzdeki yıl Amur bölgesinin kazanlı evlerinden birinde test edecek ve sonunda endüstriyel ölçekte bir cihaz geliştirmek için destek almayı umuyor. Süzme sistemini belediyeye ait bir kazanlı evde denemeyi düşünüyorlar, çünkü bir mevsimde 8-10 bin ton kömür yakılıyor ve bu da 10 kilogram altın elde etmek demek oluyor. Bütün süreç şu anda (bahara kadar) durmuş durumda, çünkü sıcaklıklar sıfırın altında seyrediyor. Sürecin bir kısmı dışarıda yürütülüyor ve süzmek için kullanılan su donuyor.

Kaynak:
rt.com
http://www.bilim.org/rus-bilim-insanlari-komurden-altin-elde-etmenin-bir-yolunu-buldu/

Sizin için önerdiklerimiz:

Fatih Kara

Metalurji ve Malzeme Mühendisi • MalzemeBilimi.Net | Kurucu ve Yönetici • LinkedIn: @fatihkara41 • Instagram: @fatihkara41

“Kömürden altın elde etmek mümkün mü?” üzerine 1 yorum

  1. ercaner dedi ki:

    Burada yaptıkları şey aslında kömür madeni içinde bulunan altını kömürden ayırmak. Kimyasal açıdan kömür ve altın çok farklı şeyler. Her istediğimiz elementi altına dönüştürebilseydik zaten altın kıymetli bir metal olmazdı. Yaptıkları işlem kömürü yakarak altını saflaştırmak. Ve bence siyanür kullanmakla aynı şey. Birisinde karbon salınımı ile küresel ısınmaya katkı (!) sağlarken diğer yöntemde de toprağı zehirlemiş oluyorsun. 10 bin ton kömür yakacaksın hem sular donuyor diye bu işi yaz ayında yapacaksın ve kimse en azından kömürün ısısından faydalanma şansını yakalayamayacak hem de 10 kg (cık) altın elde edeceksin. Kanımca atmosferi kirlettiklerine değmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir