Puzzle Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Boş zamanlarımızda yapboz olarak da bildiğimiz puzzle gibi bulmacalara yönelmek hem vaktimizi eğlenceli geçirmemizi hem de kendimizi geliştirmemizi sağlar. Zira puzzle yapmanın, hem yetişkinlere hem de büyüklere birçok fayda sağladığı kanıtlanmıştır. Üstelik puzzle faydalarından yararlanmak için 1000 parçalı puzzle gibi büyük ve incelik isteyen yapbozlarla uğraşmak da gerekmez. Çünkü her türlü puzzle bize yarar sağlar.

Özetle puzzle yapmak, yediden yetmişe herkes için eğlenceli ve eğitici bir aktivitedir. Ancak özellikle çocukların zeka gelişiminde son derece etkilidir. Çocuk puzzle ürünlerinin, çocuklara olan faydaları şu şekildedir:

 • Çocuklar küçük parçaları değiştirip manipüle etmeyi öğrenerek ince ve kaba motor becerilerini geliştirebilirler.
 • Çocuk puzzle parçalarının çevrilmesi, döndürülmesi, takılması ve çıkartılması da çocukların el ve göz koordinasyonuna büyük katkı sağlar.
 • Başlangıçta büyük gibi gözüken bir yapbozu bitirmeleri, çocukların problem çözme becerilerini geliştirir.
 • Yukarıdaki maddeye ek olarak çocuklar problemlerle karşılaştıklarında daha özgüvenli bir biçimde hareket edebilirler.  
 • Çocuklar hangi parçayı nereye koyduklarını hatırlayarak hafızalarını da geliştirebilirler.

Kısacası küçük yaştan itibaren çocuk puzzle ürünleri ile çocukların gelişimine katkıda bulunabilirsiniz. Hatta bu aktiviteden son derece keyif alan çocuklar, bir süre sonra sizlerle birlikte puzzle oyna aktiviteleri yapmak isteyecektir.

Puzzle Türleri ve Faydaları

Çocuk puzzle türlerinden de anlaşılacağı üzere birçok farklı puzzle türü bulunur. 1000 parça puzzle, bunlardan sadece bir tanesidir. Üstelik aclgelsin.com üzerinden edinebileceğiniz 6000 parçalık puzzle’lar bile vardır. Puzzle türlerini etkileyen tek faktör parça sayısı değildir. Bulmacanın yapıldığı madde, şekli gibi birçok farklı faktör de bu türleri etkiler.

Çocuklara ve yetişkinlere hem birçok fayda sağlayan hem de onları eğlendiren puzzle türlerinden bazıları şunlardır:

 • Çocuk puzzle: Çocuğun yaş grubuna uygun bir puzzle seçimi yaparak çocuğun pek çok açıdan gelişimini sağlayabilirsiniz.
 • Ahşap puzzle: Daha büyük parçalı olan bu puzzle’lar sayesinde çocuklar, çevrelerindeki dünya hakkında bilgi sahibi olurlar.
 • 3D puzzle: Son derece gelişmiş olan bu puzzle türü hem yetişkinlerin hem de çocukların hafızalarını geliştirmekte oldukça faydalıdır.

Doğru puzzle tercihi yaparak çocukların hafızalarını, bilişsel becerilerini ve motor becerilerini geliştirmelerine katkı sağlayabilirsiniz. Ahşap puzzle, küçük ve az parçalı oldukları için iyi bir başlangıç noktası olabilir. Çok parçalı puzzle’lara geçtiğinizde dilerseniz yaptığınız puzzle’ları sergilemek için bir puzzle halısı ve yapıştırıcı kullanarak yapbozunuzu sabitleyebilir, sonra da dilediğiniz gibi çerçeveletebilirsiniz.

Yetişkinler için Puzzle Yararları

Çocuklar için değil, aynı zamanda yetişkinler için de puzzle son derece faydalı bir etkinliktir. Yetişkinlerde hem iyi vakit geçirmeye hem de hafıza geliştirmeye yardımcı olan puzzle’lar, pek çok problemin de üstesinden gelmelerine yardımcı olabilir. Örneğin, anksiyete ve ADHD gibi birçok hastalıkta yetişkinlere puzzle yapmaları önerilir. Bu sayede beyin, uzun bir süre aktif tutulabilir.

Puzzle alarak bu etkinliğin faydalarından yararlanmak isteyen insanların akıllarında beliren bir diğer soru da puzzle fiyatları olacaktır. Güncel ekonomide, herkes en ucuz puzzle türlerini öğrenmek ister. Fakat puzzleların birçok farklı türü olduğu için tek bir fiyat söylemek mümkün değildir. Her türden puzzle için ucuz puzzle örnekleri, aclgelsin.com web sitesinde yer almaktadır. Aclgelsin, “puzzle satın al” işlemi için en doğru adrestir. Her cebe uygun puzzle fiyatları içerisinden sizin için en uygun seçimi yapabilir, eğlenceli bir hobi edinebilirsiniz. 

Yaşa Göre Puzzle Seçimi Nasıl Yapılır?

Puzzle yapmak faydalı olsa da her çocuk her puzzle’dan tam anlamıyla keyif ve fayda alamayabilir. Çünkü puzzle seçerken çocukların yaşları da göz önünde alınmalıdır.

 • İlk 2 yaş için birbirine kenetlenen puzzle’lardan ziyade uygun şekli uygun boşluğa yerleştirmeli plastik ve renkli puzzlel’ar uygun olacaktır. Bu sayede çocukların parçaları yutmadığından emin olabilirsiniz. Çocuklar, bu puzzle’lar sayesinde basit şekilleri ve sayıları tanıma fırsatı elde ederler.
 • 2 yaş üstü çocuklar için ise ahşap puzzle adı verilen birkaç parçalı fakat çok daha az boşluklu olan puzzle’lar son derece yararlı olacaktır. Bu puzzle’lar sayesinde 2 yaş üstü çocuklar, çevrelerindeki çeşitli hayvanları ve objeleri tanıyabileceklerdir.
 • Daha büyük çocuklar, üzerinde nesneler olan puzzle’ları sevecektir. Puzzle seçimini yaparken çocuğun sevdiği çizgi film karakterleri veya arabalar gibi şekiller tercih edilebilir. Çocuklar, bu puzzle’ları yaparak ince motor becerilerini geliştirebilirler.

Kısacası, farklı çocuk puzzle türlerinden en uygununu çocuğun yaş grubuna ve zevklerine bakarak seçebilirsiniz. Doğru puzzle seçimi sayesinde çocukların puzzle’lardan aldıkları faydaları maksimize edebilir, çocuğun gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.