Mars’ta sürdürülebilir oksijen, plazma teknolojisi ile üretilebilir

mars

Mars’ta sürdürülebilir oksijen stoğu plazma teknolojisi ile sağlanabilir. Araştırmacıların yaptığı çalışmalar, Mars’ta bulunan %96 oranındaki karbondioksit atmosferiyle, dekompozisyon ile isimlendirilen işlemle karbondioksitten oksijen üretmek için gerekli olan şartlara sahip olduğunu ortaya koyuyor.

Plasma Sources Science and Technology dergisinde Ekim ayında yayımlanan makalede, Mars’un atmosferinde bulunan sıcaklık ve basınç aralıkları Mars’ın termal dengesi olmayan plazması olduğu ve bunun yüksek verimde oksijen üretilmesine olanak sağlayacağını gösteriyor. University of Lisbon’da görev yapan Dr. Vasco Guerra, Mars’a, verimliliği yüksek ve güçlendirilmiş bir takım planlı görevlerin tasarlanması yakın zamanda temel uzay araştırma ve keşiflerini oluşturacağını belirtiyor. Bu şekilde solunum yapılabileceği bir çevrenin var edilebileceğini düşünüyor.

Karbondioksidin plazma ile dönüştürülmesi dünyada oldukça yeni ve gelişimi devam eden bir araştırma konusu. Böyle bir araştırma konusunun var olma sebebi ise iklim değişikliği. Düşük sıcaklıklarda bulunan plazmalar, karbondioksit dekompozisyonları için en iyi ortamı oluşturmaktadır. Bunun neticesinde karbondioksit, karbon ve oksijene ayrışmaktadır. Elektron enerjisinin titreşimi ile elektron etkisi bu bozunmanın temel enerjisini sağlamaktadır.

Araştırmacıların yaptığı araştırmaya göre, plazma teknolojisi ile bahsedilen süreci yani In-Situ Resource Utilisation (ISRU) uygulaması için tamamen uygun bir ortama sahip. Karbondioksit atmosferi ile yaklaşık olarak -63°C sıcaklığı ile soğuk atmosferik çevresi daha kuvvetli titreşimsel etkinin üretilmesini sağlayabilir. Ayrıca bu büyüklük gezegenimizde olacağından daha da güçlü olacaktır. Düşük atmosferik sıcaklığı aynı zamanda reaksiyonu yavaşlatması sebebiyle de bir hayli fazla etki yaratırken, moleküllerin birbirinden ayrılması için de ek süre tanıyor.

Düşük sıcaklık atmosferi, Mars’ta bulunan güçlendirilmiş görev için iki katmanlı çözüm sunuyor. Hem sabit korunabilir, hem de sürdürülebilir bir enerji olarak oksijen elde etmenin dolayısıyla, Mars’a gönderilecek olan uzay araçların roket yakıt karışımlarına karbonmonoksidin eklenmesini planlıyor.

Referans:

Makale Referans: Vasco Guerra, Tiago Silva, Polina Ogloblina, Marija Grofulović, Loann Terraz, Mário Lino da Silva, Carlos D Pintassilgo, Luís L Alves, Olivier Guaitella. The case for in situ resource utilisation for oxygen production on Mars by non-equilibrium plasmas. Plasma Sources Science and Technology, 2017; 26 (11): 11LT01 DOI: 10.1088/1361-6595/aa8dcc