Plastik atık sorunu yakın gelecekte ortadan kalkabilir

Plastik atık sorunu

Plastik atık sorunu yakın gelecekte ortadan kalkabilir. Uzmanlar bu konuda yaptığı yeni çalışma hakkında bilgi paylaştı.

Plastikler, hayatımızın her alanında yer almış vaziyette. Plastik poşet, plastik çöp kutusu, plastik kapı, plastik anahtarlık ve plastik top gibi plastiğe verilebilecek pek çok örnek bulunuyor. Her yerde plastik görmek mümkün fakat bir de bunun diğer yüzü bulunuyor. Plastik atıklar biriktikçe bu atıklar dünya için büyük bir sorun haline gelmeye başladı. Uzmanlar bu konuda çalışmalar yapmayı sürdürüyor.

Plastik atık sorunu geri dönüşüm ile çözülebilir

Habere geçmeden önce haberi daha iyi anlamak adına plastikten bahsetmek istiyoruz. Plastik, petrolden üretilen bir ürün olarak karşımıza çıkıyor. Rafineri kullanılarak üretilen plastikler, müşterilere satıldıktan sonra uzun bir süre kullanılıyor ve insanlar plastikleri bir süre sonra çöpe atıyor. Özellikle su şişeleri en çok kullanılan ve çevreye karışan plastikler arasında yerini almış durumda. Birçok kişinin çevreye duyarlı davranmaması sebebiyle plastik atıkların geri dönüşümü konusunda çalışmalar sürerken ortaya çıkan bir çalışma doğa severleri mutlu etti.

Plastik atık sorunu

Daha öncesinde plastik atık sorununu ortadan kaldıracak çalışmalar yapılıyordu fakat plastik atığı geri dönüştürmek için harcanan enerji plastik üretiminde harcanan enerjiden daha fazla olduğu için bu iş oldukça maliyetli idi. Kısacası plastik üretimi, atığı dönüştürmekten daha ucuz bir yöntem sunuyordu. Daha öncesinde Çin plastik atığı geri dönüştürüyordu fakat maliyetten dolayı artık bu ülkede de atık dönüştürme işlemi neredeyse yapılmayacak seviyeye geldi.

Uzmanlar, yeni bir çalışma sayesinde plastik atığı geri dönüştürmenin daha az maliyetli yolunu buldu. Bunun için platin ve zeolit kullanan çalışanlar, bu işi daha verimli bir şekilde gerçekleştirirken plastik üretimine göre maliyetinin de daha uygun olduğu bilgileri yer aldı. İlerleyen dönemlerde yaygınlaşması beklenen bu yöntem üzerinde geliştirmeler halen devam ediyor. Plastik atık sorunu bu yöntem ile birlikte çözüme kavuşurken bununla birlikte plastik atıklarını geri dönüştürmenin maliyeti düşeceği için firmalar bu alana yönelmeye başlayabilir, çevreye yayılan plastik atıklar azalabilir.