Kapat

tek_motorlu_ucak-1-900x675

Pervaneli uçaklar nasıl uçuyor?

Uçaklar günümüzde en güvenilir ulaşım araçları. Peki ilk uçakları hiç düşündünüz mü? Dünyanın bir ucundan diğer ucuna makul fiyatta biletle çok kısa sürede ulaşmamızı teknolojiye borçluyuz. Her teknolojik ürün gibi uçaklar da sürekli geliştirilmektedir. İlk uçaktan günümüzdeki uçaklara kadar olan gelişim o kadar hızlı gerçekleşmiştir ki adeta bu süre göz açıp kapayıncaya kadar geçmiştir. Konumuz yolcu uçaklarından ziyade pervaneli uçaklar. Bu uçaklar nasıl havada kalabiliyorlar?

Uçağın pervanesini bir geminin pervanesine benzetebiliriz. Gemi pervanesi suda nasıl bir itici güç uyguluyorsa aynı prensibe dayalı olarak havada da aynı itici gücü uygulamaktadır. Kısaca özetlemek gerekirse; dönmekte olan pervane önceki havayı geriye doğru iter. Geriye doğru itilen havanın bıraktığı boşluk uçak tarafından doldurulur. Pervanenin ittiği havanın büyük bölümü kanatların altına girer. Hafif eğik olan kanatların altına giren basınçlı hava uçağı havada tutmakta yardımcı olur. Uçağın hızıysa pervanenin devir hızına ve pervane kanatlarının büyüklüğüne bağlıdır. Pervane, içten yanmalı bir benzin motoruyla çalışmaktadır.

Sizin için önerdiklerimiz:

Fatih Kara

Metalurji ve Malzeme Mühendisi • MalzemeBilimi.Net | Kurucu ve Yönetici • LinkedIn: @fatihkara41 • Instagram: @fatihkara41

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir