Palete dönüşebilen tekerlek sistemi

Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı’na bağlı olan DARPA, sadece iki saniyede tekerlekten palete dönüşebilen bir sistem geliştirdi. Bu sayede farklı arazi koşullarıyla araçlar çok daha kolay başa çıkabilmektedir.

Ground X-Vehicle Technologies adı verilen bir program üzerinde çalışan DARPA, bu program kapsamında Amerikan ordusuna için askeri kara araçlarının hareket kabiliyetini yükseltmek amacıyla çalışan ve göz açıp kapayıncaya kadar tekerlekten palete ya da tam tersine dönüşen bir sistemdir.

Askeri kara araçlarının görev yaptığı yerlerin arazi şatları doğrultusunda bazen tekerlekler, bazen de palet kullanması gerekmektedir. DARPA’nın geliştirdiği yeni teknoloji, tekerlek ve palet arasındaki geçişi yalnızca iki saniyeye indirmektedir.

Sistemin nasıl çalıştığı hakkında bilgi verilmedi. Fakat videodan anlaşıldığı kadarı ile tekerlekte altı desteklenen bir sistem kullanılıyor ve bunlar istenildiğinde üçgen, istenildiğinde yuvarlak şeklini alabilmektedir. Ayrıca bu şekil değiştirme araç hareket halindeyken de gerçekleşmektedir.

Çok modlu ekstrem yolculuk süspansiyonu da DARPA’nın geliştirdiği diğer teknolojiler arasındadır. Tekerlekte birbirinden bağımsız ayarlanabilen hidrolik süspansiyon bulunuyor. Bu sistem askeri kara araçlarında arazi sürüş yeteneğini daha üst seviyelere taşıyarak, eğimli arazilerde, aracın düz bir şekilde ilerlemesini sağlıyor.