Oyun Bilgisayarı Toplama: Bir Gaming Bilgisayarı Nasıl Toplanır?

Oyun bilgisayarı toplamak belki o kadar zahmetli bir iş olmayabilir fakat nelerin gerektiğini iyi tespit edip kapsamlı bir araştırma yapmak gerekiyor. İyi bir gaming bilgisayar toplama için dikkat etmeniz gereken farklı pek çok kriter var. Süreç daha yönetilebilir bir hâle getirebildiğinde kısa sürede oyuncu bilgisayarı toplama işini tamamlamak mümkün. Peki nelere dikkat etmek gerek? Bir oyuncu / gaming bilgisayarı toplarken neleri hesaba katılmalı?

Uygun Ekran Kartı Seçimi Çok Önemli

Oyun bilgisayarı toplama rehberi listelerinde ilk sırada genellikle işlemciler yer alıyor fakat belki ondan daha da öncelikli olanı ekran kartı. Oyunlardaki performanstan en çok sorumlu olan parçalardan biri ekran kartıdır. Bilgisayardaki işlemleri görüntü olarak monitöre aktardığı için başarılı bir oyun performansı önce yüksek kalite bir ekran kartından geçiyor. Yüksek bir ekran kartı modeli sayesinde oyunlardaki karakterleri çok daha net ve gerçekçi bir şekilde de görebilirsiniz. Yüksek performans ve 4K çözünürlük isteyen oyunlar için 8 GB ve üzeri ekran kartları çokça tercih ediliyor. Fazla performans gerektirmeyen ortalama oyunlar içinse 2 GB ekran kartları da işini görebilir. Dilerseniz irili ufaklı bir dizi bilgisayar parçasını, aksesuarını Bilgisayar & Tablet sayfasından edinebilir, avantajlı Hopishop dünyasıyla hemen tanışabilirsiniz.

İşlemcinin Gücü Ne Olmalı?

Oyuncu bilgisayarı toplama rehberi içerisinde en önemli paylardan birini de işlemcilere vermek gerekiyor. “CPU” olarak da bilinen işlemci, en yalın hâli ile bilgisayarların verileri işleyen ve yazılım komutlarını gerçekleştiren bölümüdür. Çalışma hızları ise modelden modele değişkenlik gösteriyor. Günümüzde bu çalışma hızları genellikle “GHz” şeklinde ifade ediliyor. Genel olarak bakıldığında piyasada 2 ila 16 arasında çekirdeğe sahip pek çok işlemci var. Oyun bilgisayarları içinse genelde 6 çekirdek veya daha üzeri çekirdeğe sahip işlemcilere yönelmek gerekiyor. Bilindiği gibi AMD ve Intel bu pazarın en büyük iki markası. Oyun için işlemci alırken, ürünün nesline de kesinlikle dikkat etmek gerekiyor. Güncel ve yeni nesil işlemcileri tercih etmek çoğunlukla avantajınıza olacaktır. Oyun oynamak için işlemci ararken çekirdek sayısı, iş parçacığı sayısı, işlemci temel frekansı, maksimum turbo frekansı, önbellek, veri yolu hızı ve TDP değerlerinin yüksekliğine de dikkat edilebilir. Etkili bir laptop & masaüstü oyun bilgisayarı için tüm bunları hesaba katıp parçaları toplamaya başlayabilirsiniz.

RAM Kapasitesi

Oyun bilgisayarı toplamak için gerekenler arasında RAM seçimi de çok önemli. Bilgisayarın performansını dahi etkileyebilen RAM, geçici verileri depolamayı sağlıyor. Aynı anda arkada kaç adet uygulama çalıştırılabileceğini RAM kapasitesi önemli ölçüde belirliyor. Yüksek kapasiteye sahip RAM çeşitleri sayesinde oyun bilgisayarında aynı anda çok daha fazla işlem yapabilirsiniz. Genellikle modern ve güncel oyunlar için 8 GB veya 16 GB RAM seçenekleri öne çıkıyor. Bütçeye ve anakart desteğine göre bu kapasiteyi artırmak da mümkün.

Hardddisk (Depolama) Ne Kadar Olmalı?

Gaming sistem toplama işinin belkemiklerinden biri de sabit disk veya HDD adı ile de bilinen harddisklerde yatıyor. Şayet bilgisayarınızda çokça oyunu muhafaza etmeniz gerekiyorsa o zaman yüksek depolama çözümlerine ulaşmanız lazım. Harddisk, büyük kapasiteli verileri uzun zaman saklayabilme özelliğine sahip. Dolayısıyla ne kadar yüksek depolama alanı gerekiyorsa o kadar yüksek kapasiteli bir harddisk gerekebiliyor. Tabii günümüzde harddisklerin yerini SSD’ler de alıyor. Örneğin, 500 GB ve üzeri bir SSD hardisk çok sayıda oyunu bilgisayarda kolayca tutabilmeye yardımcı olacaktır. Bununla beraber SSD’ler çok daha iyi performans sunsa da çok yüksek kapasiteli sayılmıyor. İşletim sistemini SSD’ye kurup, oyunlarını ise HDD’ye kuran pek çok oyuncu var.

Oyun Bilgisayarı Toplarken Başka Neleri Bilmeliyim?

Örneğin, uzun süre yüksek boyutlu bir oyunu çalıştırdığınız zaman ortaya bilgisayarda ısınma sorunu çıkabilir. Bilgisayar ısındıkça oyun performansı da bundan kötü etkilenebiliyor. Hatta oyun esnasında takılma, donma gibi problemler de doğabiliyor. Bu nedenle PC soğutucu fanlardan alabilirsiniz. Eşsiz bir oyun deneyimini sağlamak için 19 ila 27 inç arasındaki boyutlara sahip monitörleri de incelemenizde yarar var. Bunlar yüksek yenileme hızından düşük gecikme sürelerine kadar etkileyici birçok özelliği ile öne çıkıyor. Ayrıca tümüyle etkileşimde olduğunuz ekranın yüksek performanslı ve nispeten büyük olması da oyundan alınan keyfi katbekat artıracak. Ayrıca oyuncular için uygun mouse ve klavyeler de mutlaka incelenmesi gerekenler arasında. Uzun ömürlü, yüksek performanslı olanlarından seçerek yıllarca favori mouse ve klavyesi ile oyun performansı gösterebilirsiniz.