Otokar, Türkiye’nin ilk elektrikli zırhlı aracı Akrep II’yi görücüye çıkardı!

Türkiye’nin ilk elektrikli zırhlı aracı olarak karşımıza çıkan Akrep II, hem dizel hem de elektrikli olarak dizayn edildi. Otokar’ın ürettiği Akrep II, 250 km menzile sahip olacak.

30 Nisan-3 Mayıs 2019 tarihleri arasında düzenlenecek olan 14. Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı (IDEF’19) öncesinde ülkemizden önemli haberler bizlere ulaşmaya devam ediyor. Türk savunma sanayiinin zırhlı kara aracı üreticilerinden biri olan Otokar, Türkiye’nin ilk elektrikli zırhlı aracı Akrep II’nin tanıtımını yaptı.

Akrep II, önümüzdeki günlerde otonom olarak çalışabilecek

Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, yeni nesil zırhlı araçlarının tanıtımını yapmak için basın toplantısı düzenledi. Yapımını 2000’de bitirmiş oldukları Akrep’i gelişen teknoloji ve günümüz ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak yenileme ve geliştirme kararı aldıklarını belirten Görgüç, bunun keşif-gözetleme ve ateş destek ihtiyacını karşılamak üzere hazırladıkları bir alan olduğunu söyledi. Hem cebri keşif hem de elektronik keşif uygulamaları için kullanılabilecek aracın robot ve droneler ile entegrasyon sağlanabileceğini, ilerleyen zamanda otonom olarak hizmet vereceğini belirtti.

Sessiz ve düşük termal ize sahip

Günümüz zırhlı araçları ile karşılaştırılacak olursa yüksek hız, düşük termal iz, sessizlik ve çeviklik avantajlarını bir arada sunduğunu dile getiren Görgüç, bu aracın geleceğin otonom ve hibrit zırhlıları için ilk adım özelliğini taşıdığını vurguladı. Akrep II, hem dizel hem de elektrikli olarak dizayn edildi. IDEF’19’da elektrikli versiyonun tanıtılacağı, dizel versiyonun ise bir yıl içerisinde hazır olacağı söylendi. Akrep II’nin bakım ve sürdürme masraflarını azalttığı, elektrikli motor sayesinde akustik ve termal izinin düşük olduğu ve yüksek hızlara çıkabilmesinin mümkün olduğu açıklandı.

250 km menzile sahip

Akrep II’nin teknik özellikleri henüz açıklanmadı fakat sahip olduğu menzilin 250 km civarında olacağı, enerji yoğunluğu yüksek yeni nesil bataryalarla bunun artırılabileceği vurgulandı. 3 saatte tam doluma ulaşabilen bataryaya sahpi olduğunu söyleyen Görgüç, yaklaşık 20 dakikalık şarj edilme süresi ile bataryaya yaklaşık %30 civarında katkı yapacağını söyledi. Testlerine henüz başlanacak Akrep II’nin bir yıla kadar satılabilir duruma getirileceği söylendi. Akrep II, Türkiye’nin ilk elektrikli zırhlı aracı olarak 14. Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı (IDEF’19)’nda sergilenecek.

Akrep II Fotoğrafları

Kaynak:
https://www.donanimhaber.com/Otokar-Turkiye-nin-ilk-elektrikli-zirhli-araci-Akrep-ii-yi-tanitti–110160