OpenCart Hosting Nedir? E-Ticaret Siteleri için Önemi

OpenCart hosting nedir? Sorusuna kısaca şöyle yanıt vermemiz mümkündür: Açık kaynak kodlu, gelişmiş bir yazılım çözümü olan OpenCart’ın verimli kullanımına yönelik olarak geliştirilen hosting (barındırma) paketlerine ‘OpenCart hosting’ adı verilir.

Bu hostingler, OpenCart altyapısıyla e-ticaret sitesi kurmak isteyenlere özel tasarlanmıştır. Söz konusu platformları güvenli bir şekilde barındırmak için kullanılan OpenCart hosting paketleri; yüksek hız, üstün performans, tam donanım, yoğun ziyaretçi trafiğini rahatlıkla kaldırabilecek dayanıklı ve güçlü yapı gibi ayrıcalıklı yönleriyle tercih sebebidir.

OpenCart Nedir? Ne İşe Yarar?

En yaygın kullanılan e-ticaret altyapılarından biri OpenCart olup; bu, MYSQL veritabanını kullanır. HTML bileşenleriyle PHP tabanlı bir şekilde tasarlanan OpenCart, basit ve profesyonel düzeyde e-ticaret siteleri geliştirmeye izin verir.

Anahtar teslim e-ticaret yazılımları arasında başı çeken OpenCart; ürün ve kategori ekleme, tema seçimi, sipariş kabul etme ve benzeri tüm süreçlerde tam destek sunar.

OpenCart Hosting Nedir?

Web siteleri için en doğru barındırma çözümünü seçmek; öncelikle sitenin kullandığı altyapıyı, programlama dilini ve temel modülleri dikkate almakla mümkündür.

WordPress tabanlı platformlar için özel olarak geliştirilen WordPress hosting paketleri bulunduğu gibi, OpenCart kullanan siteler için de OpenCart sunucu paketleri mevcuttur.

Web sitelerini tüm dosyaları ve içerikleri ile 7/24 açık cihazlar üzerinde depolamaya imkân tanıyan bu hostingler, OpenCart altyapısıyla verimli ve tam uyumlu çalışacak biçimde tasarlanır.

OpenCart Hosting Seçimi Nasıl Yapılır?

Yazımızın başından buraya kadar OpenCart hosting nedir? Sorusunu detaylı olarak cevapladığımıza göre; şimdi sıra, bu hostingler içerisinden bizim için doğru olanı nasıl bulacağımıza geldi…

Onlarca seçenek arasında web siteniz için en doğru olana karar verirken şu kriterlere dikkat ederseniz, daha isabetli bir tercih yapabilirsiniz:

1.   İşletim Sistemi:

Linux, Windows gibi işletim sistemlerinden birine yönelirken, sitenizin hangi programlama diliyle oluşturulduğunu göz önünde bulundurun. Şöyle ki;

 • Eğer PHP tabanlı bir e-ticaret platformuna sahipseniz, Linux işletim sistemli OpenCart hosting paketi satın alın.
 • Fakat siteniz ASP veya ASPX olarak yazılmışsa, Windows tabanlı hostingler daha mantıklı bir seçim olacaktır.
 • OpenCart altyapısı PHP ile oluşturulduğundan dolayı Linux işletim sistemli hostinglerin tercih edilmesi önerilir.

2.   Süreklilik:

Kesintisiz hizmet vermek e-ticaret platformları için hayati öneme sahiptir. Sitenin yayınlarını birkaç dakikalığına durdurması bile; trafik ve müşteri kaybı, sıralama düşüşü, marka prestij ve itibarının zedelenmesi, yüksek boyutta maddi zarar gibi pek çok olumsuzluğa yol açabilir.

Böyle durumlarla karşı karşıya kalmak istemiyorsanız, e-ticaret sunucu seçimi yaparken hizmet devamlılığı konusuna önem vermelisiniz. Bu doğrultuda, tercih edeceğiniz hostingin yoğun trafik altında bile aynı performansla ve kesintisiz çalışacağından emin olmalısınız.

3.   Güvenlik:

E-ticaret siteleri, bünyesinde birçok hassas bilgiyi barındırır. Kullanıcıların üye olurken paylaştığı e-posta ve telefon gibi kişisel veriler, adres ve ödeme bilgileri bunlardan bazılarıdır.

Ziyaretçilerinize gizlilik ve güvenlik endişesi duymadan alışveriş yapma imkânı tanımak için, alacağınız OpenCart sunucu modelinde güvenlik önlemlerine yeterince önem verilip verilmediğinden emin olmalısınız.

Örneğin; sanal POS entegrasyonu, 3D Secure ile güvenli ödeme yöntemlerinin sunulması, güncel SSL sertifikası bunlardan bazılarıdır.

Söz konusu güvenlik tedbirlerine uymamak insanların, sitenize şüpheyle yaklaşmasına ve alışveriş yapmaktan çekinmesine yol açacaktır. Bu ise; geniş bir hedef kitleyi sâdık müşteri portföyüne çevirme olanağınız varken, bunu elinizden kaçırmak anlamına gelecektir.

Kullanıcı bilgilerinin sızdırılmasını önlemek ve sitenizi her türlü dış tehditten, saldırılardan korumak için güvenlik bileşenlerini asla ihmâl etmemelisiniz.

4.   Hız:

Sayfaların yavaş yüklenmesi tüketici deneyimini olumsuz etkiler. Bu ise web sitenizi terk etmeleriyle sonuçlanır. Sonuç olarak; satış hacminizin ve kârlılık oranınızın düşmesi, hitlerinizin bir anda azalması, potansiyel müşterilerinizi rakiplerinize kaptırmak gibi olumsuzluklar yaşarsınız.

Bundan dolayı OpenCart hosting paketleri arasından seçim yapma aşamasında, sunucu hızını göz önüne almalı ve RAM boyutu, SSD disk yapısı gibi özellikleri incelemelisiniz.

5.   Diğer Faktörler:

Doğru e-ticaret hosting seçimi yapabilmek istiyorsanız, adına ayrıca şu unsurlara da önem vermeniz gerekir:

 1. Bir sunucuda kaç site barındırılmaya müsaade edildiği,
 2. Hostinginizin izole olarak mı yoksa paylaşımlı bir şekilde mi çalışacağı,
 3. Veri trafiği limitinin olup olmadığı,
 4. E-posta sınırlamasının bulunup bulunmadığı,
 5. DDoS Koruması,
 6. Disk kapasitesi,
 7. Yedekleme sıklığı,
 8. Anlık güvenlik taraması, düzenlenebilir .htaccess dosyası, gelişmiş yapılandırma ayarları gibi opsiyonlar,
 9. MySQL/MSSQL seçenekleri,
 10. İade, ücretsiz teknik destek, tema ve eklenti kurulumu gibi çözümler sunulup sunulmadığı vb.

6.   Çalışacağınız Firmanın Profesyonellik ve Güvenilirliği:

E-ticaret süreçlerinin hiçbir aşaması gecikme, hata veya aksaklık kabul etmez. Bu nedenle işinizi şansa bırakmayıp -belki benzerlerinden daha yüksek fiyat ödemeye razı olarak- kurumsal bir e-ticaret hosting firmasıyla çalışmalısınız.

Bu noktada firmanın web sitesini ve sunduğu paketlerin detaylarını dikkatli bir şekilde incelemek, referanslarını ve hakkında yazılan yorumları okumak size fikir verecektir. Aynı zamanda Canlı Destek, WhatsApp hattı gibi kanallardan ulaşım sağlayarak ne derece hızlı dönüş yaptıklarını, çözüm odaklı olup olmadıklarını test etmenizde de yarar vardır.

Siz de; küçük çaplı, orta veya büyük ölçekli fark etmeksizin tüm OpenCart hosting ihtiyaçlarınızı firmamız ile karşılayabilirsiniz.

Böylece üstün kalitenin farkını projelerinize yansıtarak daima rakiplerinizden farklı ve önde olabilir, faaliyet gösterdiğiniz e-ticaret sektörünün aranan ismi hâline gelebilirsiniz.