NASA’nın 10 katrilyon dolarlık asteroit görevi havalandı

NASA’nın tahmini 10 katrilyon dolarlık metal zengini bir asteroide yönelik derin uzay sondası yola çıktı. Psyche görevi 13 Ekim günü saat 10:19’da Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nde bulunan Fırlatma Kompleksi 39A’dan bir SpaceX Falcon Heavy roketiyle havalandı.

Fırlatma Cape Canaveral’daki kötü hava koşulları nedeniyle 24 saatlik bir beklemenin ardından gerçekleşti. Uzay aracı bir saniyelik fırlatma aralığında büyük bir aksilik olmadan havalandı ve 5 dakika civarında ikinci aşama ayrılmasını gerçekleştirdi.

Fırlatmadan bir saat sonra robotik uzay aracı güçlendiriciden ayrıldı ve saat 11:50’de Görev Kontrol, NASA’nın Canberra, Avustralya’daki Derin Uzay Ağı kompleksi aracılığıyla iki yönlü iletişim kurdu.

Sonda şimdi yüksek metalik içeriği nedeniyle büyük ilgi gören asteroit Psyche’ye doğru yola çıktı. Bilimsel değerinin yanı sıra, bu tür asteroitlerin madenciliğini yapma olasılığı Dünya ekonomisinde devrim yaratabilir.

Ancak tüm bunlar, Psyche’nin 173 mil (279 km) genişliğindeki asteroidin yörüngesine gireceği Ağustos 2029’a kadar beklemek zorunda.

Tempe’deki Arizona Eyalet Üniversitesi’nden Psyche baş araştırmacısı Lindy Elkins-Tanton, “Uzun yıllar boyunca pek çok iş hayatının merkezi olan uzay aracımıza ‘elveda’ dedik – binlerce insan ve on yıl,” dedi. “Ama bu aslında bir bitiş çizgisi değil; bir sonraki maraton için bir başlangıç çizgisi. Uzay aracımız asteroidimizle buluşmak üzere yola çıktı ve bilgilerimizdeki bir boşluğu daha dolduracağız – ve güneş sistemimizdeki başka bir tür dünyayı renklendireceğiz.”

Aşağıdaki video Psyche görevinin fırlatılışını özetlemektedir.