NASA, Yörüngede Bir Tane Daha Kırmızı Roadster İstemiyor

NASA’da gezegen koruma görevlisi departmanında çalışan astrobiyolog Lisa Pratt, Elon Musk’ın CEO’su olduğu SpaceX’in uzaya araç göndermesini yanlış olarak değerlendiriyor.

Geçtiğimiz haftalarda SpaceX’in ürettiği roketi Falcon Heavy, uzaya Tesla Roadster aracını göndermişti. Bizler de tarihe imza atan bu büyük uzay olayına şahit olmuştuk. İzlediğimizde SpaceX’in kusursuz bir iş yaptığını düşünsek de, bu durum herkesi mutlu etmedi. NASA’nın geçen yıl duyurusunu yaptığı yeni bir iş alanı olan gezegen koruma görevlisi mevkiinde çalışan Pratt, Tesla Roadster’ın güneş sisteminde dolaşmasından oldukça rahatsız.

Gezegenlerin çevresini kirletmememiz için çalışmalar yürüten Lisa Pratt, Tesla’nın gökyüzüne atılan bir çöp olduğunu düşünüyor. Yabancı cisimlerin Dünya’ya girmediği gibi Dünya’dan çıkan cisimlerin de sorunsuz olması için çalışan Pratt, bu çalışmasıyla güneş sisteminin temiz kalmasını hedefliyor. Aylık 187 bin dolar olan Pratt’in maaşı, iş arayan binlerce insanın iştahını kabartsa da, bu mevkide çalışacak eleman sayısı çok kolay seçilmiyor. Güneş sistemindeki her şeyden sorumlu olan Pratt, kendi uzayında 3. parti şirketlerin araçlarını istemiyor olabilir.

Lisa Pratt, geçtiğimiz gün SpaceX’i vurgulayarak, “Yörüngede başka bir kırmızı Roadster olmaması için nasıl birlikte çalışılacağını öğrenmeliyiz” diyerek sert tavrını ortaya koydu. Pratt’in bu tavrının ardında çok sayıda sebep var. Dünyadaki mikroorganizmaları arabayla uzaya gönderen SpaceX, belki de Mars’ta henüz varlığından haberdar olmadığımız yaşamı bu kararı ile yok edecek.

Pratt, Şubat ayının başlarında, “Toprak organizmalarının sporlarını Mars’a getirebilir ve yaşanılabilir bir gezegen yaratabiliriz. Mars nispeten temiz, bu yüzden koşulları sonsuza dek değiştirmeden önce cevapları bulmaya çalışalım” dedi.