NASA, uzay araçlarına neden reklam almıyor?

Uzay aracı atmosferin tamamen dışında radyasyon ve kondüksiyon arasında ısı dengesi kurulur. Direkt olarak Güneş’e maruz kalınmadığı anda, gövde dışarıya ışıma yapıyorken; Güneş ışığına maruz kalındığı zamanda da Güneş’ten gelen radyasyon bir ısı dengesi yaratmaktadır. Bu sebeple uzay araçlarının dış yüzeyi oldukça önem arz etmektedir. Yüzey, kara cisim ışımasından ne kadar uzaklaşırsa, kullanması gerekli olan termal izolasyon malzemesi de o miktarda az kullanılmaktadır. Bu da daha az ağırlık anlamına ve daha çok serbest hacim gelir.

Reklam alarak farklı renkler ile aracın yüzeyi boyanırsa, optimize edilmiş ve kara cisim ışımasından en yüksek seviyede uzak olması beklenen tasarım bozulmuş olur. Bu durumla da bütün termal tasarımı değiştirir.

Bu durum sadece, uzaya tek yön giden uzay araçları içindir.

Atmosfere tekrar girmesi beklenen uzay araçlarının durum biraz daha anlamsızlaşır. İlkokuldan beri herkesin bildiği bir kavram vardır. Atmosfere giren nesneler havanın sürtünme kuvvetiyle ısınır ve yanar. Bu bilgi biraz eksiktir ve şöyle ki Dünya’ya giren nesneler aşırı yüksek hızlara sahip olduklarından için, hipersonik şoklara maruz kaldıkları için yanarlar.

Astronotları Dünya’ya geri taşıyacak olan kapsülün yanarak parçalanması astronotların ölmesi elbette istenmez. Ancak bir sorun var, Dünya’ya girişte maruz kalınan hipersonik şoklardan dolayı yanamayacak bir malzeme yoktur. Dayanacak malzeme olsa, içeriye aktaracağı ısı akışına dayanıp kapsülün içini cehenneme çevirme riski olacaktır. Çünkü dar dikey mesafede gereken termal rezistansa çıkmak mümkün değildir.

Bu durumda yapılacak olan şey uzay aracı dış katmanını hafif bir şekilde yanarak ve araçtan koparak maruz kalınan o ısıyı kendisiyle birlikte sistemden uzaklaştırıp kapsülün iç bölümünü giriş sırasında, güvenli tutacak malzemelerle kaplanmaktadır. Bu derece hassas malzemelerin de geliştirilmesi için milyonlarca dolar harcanması gerekiyor. Şimdilik bunların en meşhuru olarak bilinen Nasa’ya ait olan Pica (Phenolic İmpregnated Carbon Ablator) adlı bir malzemedir.

Şimdi hiç kimse çıkıp da bunun üzerine nasıl bir etki yaratacağı belli olmayan bir boya sürerek reklam almayı kimse kabul edemez. Ayrıca uzay aracı reklam almanın pr çalışması dışında, bir kaç astronot dışında hiç kimseye ulaşmayacaktır.