NASA gezegenlerin keşfinde “Şekil Hafızalı Alaşım” tekerlekler kullanacak

nasa-şekil-hafızalı-alaşım

Dünya ortamında alıştığımız ulaşım teknolojileri, dünya dışındaki gezegenlerde işe yaramıyor. Bu sebeple sürekli Ar-Ge çalışmaları yapan uzay ajansı NASA, gezegenlerin keşiflerinde kullanılan araçlar için çığır açıcı bir tekerlek geliştirdi.

Eski tarihlerden günümüze ulaşımda en kilit araçlardan biri hiç şüphesiz tekerleklerdir. Fakat hava ile doldurulan lastikler uzay koşullarında elverişsiz oluyor. Bu sebeple Ay’a gönderilen ilk araçta çelik yaylar ve metal jantlar kullanıldı. Bu da lastiklerin hava ile doldurulması sorununa çözüm oldu. Sonuçta uzun vadede bu araçlar da çeşitli sorunlar çıkarabiliyor ve eskiyorlar. Diğer birsorun ise plastik çözümler kısa zamanda deforme oluyor ve kullanılamıyorlar. Yani hem hafif hem de mukavemeti yüksek metal bulmak gerekiyor.

Bu gördüğünüz tekerlek malzeme biliminin geldiği uç noktada bir mühendislik harikası. Nikel – titanyum alaşımından oluşan bu tasarım, aynı zamanda farklı fiziksel koşullar için esnek bir yapıya sahip “şekil hafızalı alaşım”. Bu yapısı dolayısıyla çeşitli engelleri aşarken şekil değiştirip tekrar eski şekline geri dönebiliyor.

Uzak gezegenleri keşfetmek çok maliyetli bir girişim. Dünyanın en büyük uzay ajansı olan NASA, aldığı finansal destek ile ulaşılması güç olan çalışmalara imza atıyor. Bilim ile teknolojiyi etkili ve en güzel şekilde temsil eden kurum, insanoğlunun geleceği için sürekli çalışmalarına devam ediyor. Bu tekerlekler bile uzay araştırmaları için bir ufuk noktasıdır ve oldukça önemlidir.