NASA, Mars Toprağından Tuğla Üretti

mars-topragindan-tugla

Mars toprağından tuğla

Mars’ta koloni kurma hedefi doğrultusunda çalışmalarını hızla sürdüren NASA (Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi) Mars’tan temin ettiği toprakla tuğla üretti. Üretilen tuğlalar Mars’ta kurulması planlanan kolonilerin yapımında kullanılacak.

NASA Mars toprağından tuğla üretimi gerçekleştirdiğini duyurdu. Tuğlanın üretim aşamasında başka hiçbir malzemeye ihtiyaç duyulmuyor. Tüm dünya NASA’nın Mars’ta kurmayı planladığı koloni için yaptığı çalışmaları izliyor. Önümüzdeki 10 ile 15 yıllık süreç içerisinde Kızıl Gezegen’de koloni kuracak olan NASA, projeye ‘Mars One’ ismini verdi. Bu doğrultuda en büyük sorunlardan birisi olan kolonilerin hangi malzemeden yapılacağı sorununu giderebilmek için Mars’tan elde edilen topraktan tuğla üretimi gerçekleştirdi.

Geçtiğimiz günlerde ABD Başkanı Donald Trump yaptığı açıklamayla NASA’nın 2033 yılına dek Mars’a ilk insanları göndermesini kanun haline getirmişti. Vakit hızla yaklaşırken bilim insanları da çalışmaları hızla sürdürüyor.

Mars’taki koloniler için tuğla üretilmesine ilişkin araştırmanın makalesi Scientific Reports’da yayımlandı. San Diego Üniversitesi’nin yürüttüğü araştırmaları gerçekleştiren Mühendislik profesörü Yu Qiao’nun yazdığı makalede, ‘Mars’a gidecek ilk insanların öncü oldukları, inanılmaz derecede cesur olan bu insanlar için tuğla üretmekten onur duyulduğu’ belirtildi.

Mars üzerinde oluşturulacak bir koloni için Mars’tan alınan toprağın kullanılarak tuğla yapılması yeni bir fikir değil; bilim insanları bu konuyla ilgili uzun süredir çalışmalar yürütüyorlar. San Diego Üniversitesi’nin yürüttüğü çalışmada çığır açan ise tuğlayı herhangi bir kimyasal bileşen ya da nükleer fırın kullanma zorunluluğu olmadan oluşturmak oldu. Yapılan testler tuğlaların çelikle güçlendirilen betonlardan çok daha dayanıklı yapıda olduğunu ortaya koydu. İlk önce Mars toprağı baz alınarak üretilen tuğlalar yüksek basınca maruz kaldığında, bu tuğlalarda polimer kullanılmasına gerek olmadığı keşfedildi.

Mars’ta koloni kurmayı düşünen tek kurum NASA değil. Uzaya dair çalışmalarıyla bilinen SpaceX firmasının ve Tesla Motors’un CEO’su Elon Musk en erken 50 yıl içerisinde Mars üzerinde kendi kendine yetebilen bir koloni kurmayı planladıklarını açıklamıştı. Mars’a seyahat için biletin 200 bin dolar seviyelerinde olacağını söyleyen Musk, maliyetin bu ücret düzeyine çekilebilmesi için üzerinde çalışmalarını sürdürdükleri yeniden kullanılabilen roketler gibi bazı teknik gelişmelere ihtiyaçları olduğunu açıkladı. Mars’a düzenleyecekleri ilk insansız seyahati 2018 yılında gerçekleştireceklerine değinen Elon Musk, 2024 yılında ise ilk insanı kızıl gezegene göndereceklerini, 2025 yılında ise uzay gemisinin kızıl gezegene ulaşmasını planladıklarını kaydetti. Mars’ koloni kurma çalışmalarını NASA’nın mı özel şirketlerin mi öncelikle gerçekleştireceği merak konusu olmayı sürdürüyor.

Mars’ta kullanılması tasarlanan ürünler birbiri ardına geliştirilirken, NASA Mars’a insan taşımayı planladığı Orion kapsülünün de hazırlıklarını sürdürüyor. Mars’a gitme konusunda herhangi bir sorun olmadığını belirten bilim insanları asıl sorunun Mars’tan geri dönebilmek olduğunu kaydediyorlar. Bu doğrultuda yapılan çalışmalar hızla sürerken, bilim insanları tarafından kısa süre içerisinde bu sorunun da çözüleceği ve Mars’a gidiş için hazırlıkların tamamlanacağı görüşü yaygın.