NASA, daha iyi robot astronot yapmak için metalik cam geliştiriyor

metalik-cam

NASA, sert ve ufalanmayan, süper dayanıklı ve çok düşük sıcaklıkta güzel sonuç veren bir malzeme yaparak (bir tür metalik cam) gelecekteki robot kaşiflerde kullanmayı düşünüyor.

Donmuş bir gezegende çalışan bir keşif aracı için bu son nokta oldukça önemli. Curiosity gibi günümüz kaşif araçlarında ısıtılan bir yağlayıcıya ihtiyaç duyuluyor, bu da çok değerli güç ve enerjinin aynı anda kullanıldığı anlamına geliyor.

Yığınsal metalik cam (BMG) olarak isimlendirilen yeni cam türünde bu tür kaynaklar korunacak gibi görünüyor. Dünya’da da bu malzemeden faydalanacağız, çünkü ucuz, esnek ve uzun ömürlü robotik eklem noktaları oluşturulabilecek.

NASA program müdürü R. Peter Dillon, “Europa gibi çok soğuk uydularda çalışabilmek bilim insanları için potansiyel bir oyun değiştirici” diyor.

BMG’ler yeni bir icat değil aslında; bilim insanları bunları robot ve keşif aracı gibi yapısal donanım içine başarı ile sığdırmakta zorlanmışlar.

Isı BMG’lerin oluşumu için oldukça önemli. Metali eriterek sıvı hale geçirmek ve atomları serbest dolaşır hale getirdikten sonra saniyede 1.000 derece gibi çok hızlı bir soğutma uygulayarak dağınık ve kristal olmayan atom dizilimi olduğu gibi hapsedilebiliyor.

Bu süreçle elde edilen sert metalik malzeme bir sıvının içsel özelliklerinin bir kısmına sahip durumda; böylece BMG’ye benzersiz esnekliği ve dayanıklılığı kazandırıyor.

Yeni bir kalıba sokmak gerekirse, bu BMG’ler hâlâ cam aslında, yani ısıtıldıklarında yeniden akışkan olabiliyor.

Rasgele atom yerleşimi metalde zayıf noktaların sayısını da azaltıyor – Terminator 2 filmindeki şekil değiştiren T-1000 robotunu hatırlayın ve artık ona çok yakınız.

NASA’nın son testlerine göre BMG’li araçlar kuvvetli tork ve yağlayıcı olmadan yumuşak dönüş sergileyebiliyor, sıcaklık -200 °C civarında testler yapılmış.

Kaynak:
sciencealert.com
http://www.bilim.org/nasa-daha-iyi-robot-astronot-yapmak-icin-metalik-cam-gelistiriyor/