Mühendis Fıkraları

Mühendis dendiğinde insanların hayalinde canlanan uzun saatler bir makinenin ya da bir programın onarımı ve tasarımı için emek harcayan insanlar gelmektedir. Genellikle bir baretle ya da uzun zamanlar kitaplara ve bilgisayarla bakmaktan dolayı takmak zorunda oldukları gözlüklerle düşünülürler. Diğer insanlardan farklı bir dünyaya sahip olduklarına ve mühendisler arasında farklı bir iletişimleri olduğuna inanılmaktadır. Bunların doğruluk payı ne denli yüksektir bilinmese de espri anlayışları herkesten farklı olabilmektedir. İşte onlardan bir kaçı.

İyimser, Karamsar ve Mühendis

İyimser: Bu bardağın yarısı doludur.

Karamsar: Bu bardağın yarısı boştur.

Mühendis: Bu bardak olması gerekenden iki kat daha büyüktür.

Makine mühendisleri ile inşaat mühendisleri arasındaki fark nedir?

Makine mühendisleri silahlar üretirken, inşaat mühendisleri o silahlara hedefler inşa etmektedirler.

Mühendislik Yasaları

  • Herhangi bir devre tasarımı ilk olarak en azından bir adet modası geçmiş parça, ikinci olarak temin edilmesi çok güç bir parça ve üçüncü olarak henüz gelişimi tamamlanmamış bir parça içermelidir.
  • Final denemesine geçene kadar mevcut hiç bir aksaklık fark edilemez.
  • Bir tasarım mühendisinin ana görevi tasarımı imalatçı için olabildiğince zorlaştırmak ve tamirciler için imkansız hale getirmektir.

Problemlere bakış açısı

Bir yazılım mühendisi, donanım mühendisi ve bir departman müdürü bir toplantıya katılmak için yola koyulmuşlardır. Bir dağdan aşağıya inerlerken aniden bir fren arızası alırlar. Araç kontrolden çıkmak ve bariyerlere çarpıp aşağıya yuvarlanmak üzereyken araç içindekiler aracın içinde bir sağa bir sola sallanmaktadırlar. Bir problemleri olduğunun farkında olan bu üç adam sorunlarına çare aramaktayken departman müdürü söze girer.

Müdür “Derhal bir toplantı düzenleyelim, görüşlerimizi ileri sürelim ve hedeflerimizi açıkça ortaya koyalım. Çözüm sürecinde analiz ettiğimiz verileri tanımlayalım ve kritik problemimize çözüm bulalım. Bunları yaptıktan sonra yolumuza devam edebiliriz.” der.

Bunun üzerine donanım mühendisi lafa girer. Donanım mühendisi “Bu çok fazla zaman alır ve ayrıca bu yöntem daha önce denenmedi. Ben de isveç çakısı var ve ben en hızlı şekilde araç fren sistemini açayım bakayım ve arızayı tespit edeyim. Onu çözeyim ve ondan sonra yolumuza devam edebiliriz” diye başka bir öneri getirir.

Söz son olarak yazılım mühendisine gelir. Yazılım mühendisi ise “Bir şey yapmadan önce aracı yolun başına geri alalım ve eğer tekrar hata meydana gelirse o zaman kontrol edelim.” demiştir.

Av zamanı

Bir mühendis, bir istatistikçi ve bir fizikçi beraber ava çıkarlar. Av sırasında bir geyik fark ederler ve sırayla onu yakalamayı denemeye karar verirler.

Denemeye ilk olarak fizikçi başlar. Hemen laboratuvar kitabını çıkarır ve mermi yolunu hesaplamaya başlar. Mermi yolu boşluğunun mükemmel olduğunu var sayarak ateş eder. Fizikçi geyiği 20 metre hatalı atışla kaçırır.

Sıra mühendise gelir. Hemen mühendislik notlarını ve atış mekanizması varsayımları kitabını çıkarır. Beş dakika göz geçirdikten sonra hazırdır ve ateş eder. Mühendis geyiği 20 metreyle kaçırır.

Tam o sırada istatistikçi bağırarak sıçrar. “Tamam. Şimdi anladık.”

Sıcak hava balonunda bir adam

Bir adam balon ile seyahat ederken kaybolduğunu fark eder. İrtifasını düşürür ve yakınlarda gördüğü bir kadına seslenir, “Af edersiniz. Yardımınıza ihtiyacım var. Yarım saat sonra bir buluşmaya gideceğim fakat nerede olduğumu bilmiyorum. Nerede olduğumu söyleyebilir misiniz?”

Kadın cevap verir, “Bir sıcak hava balonu ile yerden 30 fit yükseklikte süzülmektesiniz. Ayrıca 59 ile 60 derece kuzey paralelleri ve 107 ile 108 derece batı boylamları arasındasınız.”

Balondaki adam, “Mühendis olmalısınız.” diye söylenir. Kadın cevaplar, “Evet. Nasıl anladınız?” Adam açıklar, “Söylediğiniz her şey teknik olarak doğru ancak verdiğiniz bilgilerle ne yapacağıma dair en ufak bir fikrim yok ve gerçek şu ki hala kaybolmuş durumdayım. Bana hiç yardımcı olmadınız ve sayenizde buluşmaya gidemeyeceğim.”

Ardından kadın adama yönetici olup olmadığını sorar ve adam da “Evet. Nasıl bildiniz?” diye cevaplar. Kadın da bunun üzerine açıklamaya başlar, “Nerede olduğunuzu ve nereye doğru gittiğinizi bilmiyorsunuz ayrıca yüksek miktarda sıcak havadan dolayı havaya yükseldiniz. Nasıl tutacağınızı bilmediğiniz halde bir kişiye söz verdiniz ve insanların sizin yararınıza problemleri çözmesini bekliyorsunuz. Tam olarak ilk kez karşılaştığımız yerdeyiz ve her nasıl olduysa hatalı olan benim.”

Varsayımın gücü

Bir kimyager, bir fizikçi ve bir kimya mühendisi nehirde rafting yapmaktadır. Nehirdeki bir toprak parçasının üzerinde kalırlar. Karınları acıkır ve ellerinde konserve yiyecekler vardır ancak bir açacakları yoktur.

Kimyager dişleriyle açmaya çalışır ancak başaramaz. Kimyagerden sonra fizikçi açmayı dener.

Fizikçi gözlüklerini kullanarak güneş ışığı ile konserve kutusunun kapağını delip açmayı dener ancak oda başaramaz. Sıra kimya mühendisine gelir.

Muzaffer bir şekilde ayağa kalkan kimya mühendisi açıklamaya başlar, “Buldum. Kutunun açık olduğunu varsayalım.”

İş görüşmesi

Üniversiteden yeni mezun bir genç mühendis iş görüşmesine gider. Görüşmede her şey yolunda gider ve konu maaş kısmına gelir. İnsan Kaynakları Yöneticisi, “Başlangıç için düşündüğünüz maaş nedir?” diye sorar. Mühendis cevap verir, “Sağlık sigortasına bağlı olarak yıllık 100 bin dolar.”

Bunun üzerine İnsan Kaynakları Yöneticisi, “Peki yıllık 200 bin dolar, 5 haftalık tatil, 14 gün ücretli izin, tam diş ve sağlık güvencesi, şirketin emeklilik aktiviteleri fonundan %50 maaş ödemesi ve iki yıllığına kiralanmış bir Mercedes’e ne dersin?” diye sorar.

Mühendis, “Vay canına. Şaka mı bu?”

İnsan Kaynakları Mühendisi, ” Tabi ki şaka ama önce sen başlattın.”

Seçimler

İki mühendislik öğrencisi kampüslerinin önünde otururken biri diğerinin bisikletine dikkat çekerek sorar, “Bu harika bisikleti de nereden buldun?” Diğeri cevaplar, “Geçen gün bizim iş yerinin orada yalnız başıma yürürken bisikletli bir kadın geldi. Bisikleti bir kenara attı ve üzerindeki kıyafetleri çıkarıp çırıl çıplak kalınca , “Ne istiyorsan al.” dedi. Bende bisikleti aldım.”

Bunun üzerine soruyu soran mühendis heyecanla lafa girer, “İyi seçim! Büyük olasılıkla kıyafetler sana olmayacaktı zaten.”

Biyoloji mühendisliği

Üç mühendis insan vücudunun tasarımı üzerinde tartışmaktadırlar.

İlk mühendis, “Büyük olasılıkla bunu yapan makine mühendisidir. Şu eklem yerlerine bakın.”

İkinci mühendis, “Hayır, büyük olasılıkla elektrik mühendisi olmalı. Baksanıza sinir sistemleri binlerce elektriksel bağlantıya sahip.”

Son mühendis, ” Aslına bakarsanız inşaat mühendisi olmalı. Çünkü inşaat mühendisinden başka kim zehirli atıkları boru yoluyla dinlenme alanına doğru atar ki?”

Kaynak

www.engineering.com