Mucize Yapıtaşı

desktop-1415819050

Malzeme dünyasına geçen günlerde çok önemli bir buluş daha eklendi. Bu malzeme kendi ağırlığının 40 bin katını taşıyabiliyor. Yani  pamuk ağırlığındaki bu malzemenin çelik kadar dayanıklı olduğunu bize gösteriyor.

Çin Bilimler Akademisi Şhangay Seramik Enstitüsü araştırmacıları, köpüksü yapıya sahip süper maddenin “mucize yapıtaşı” olarak da bilinen grafen tüplerinin elmas kadar kararlı bir hücresel yapıya dönüştürülmesi sırasında ortaya çıkarıldığını açıklamışlardır.

Grafenden elde edilen köpük, 1 santimetrekareye 1 tondan daha fazla darbeye de dayanabiliyor. Bu miktar, Dünya’nın en derin yeri kabul edilen Mariana Çukuru’ndaki basınca denk düşüyor. 

Peki grafenlerden bahsedersek; iki boyutlu, bir atom kalınlığında, materyal, elektrik, termal ve optik özellikleri ile bilimde çığır açan yeni keşfedilmiş bir karbon allotropudur. Grafen, kurşun kalemde bulunan grafitlerin üst üste binmesiyle oluşur.Karbon atomunun bal peteği örgülü yapısı grafen, 2004’te Rus kökenli İngiliz bilim adamları Andre Geim ve Konstantin Novoselov tarafından keşfedilmişti. Geim ve Novoselov, keşifleriyle 2010’da Nobel Fizik Ödülü’ne layık görülmüştü. İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi, Geim ve Novoselov’a “mucize yapıtaşı grafen üzerine yaptıkları çığır açıcı deneyler” nedeniyle ödül verildiğini açıklamıştı.

Mucize yapıtaşı adı verdikleri bu malzemenin hafifliği,  yüksek dayanımı, ısıya dayanımı özellikle savunma sanayisinde daha bir çok sektörde kendine yer bulacaktır. Bu özelliklerde ve hafif bir malzeme kullanılarak , araçlarda performans/yakıt oranı yükselecektir.

          KAYNAKÇA

  • http://www.internethaber.com/cinli-bilim-adamlari-super-madde-gelistirdi-816427h.htm
  • http://www.slideshare.net/iuslu/grafen1