Microsoft firmasının tarihi

Microsoft firmasının tarihi

Microsoft firmasının tarihi hakkında kullanıcıların bilmesi gerektiği pek çok detay yer alıyor. Bu konuda bu detaylara değiniyor olacağız.

Microsoft, 1985 yılında kurulan bir teknoloji şirketi olarak karşımıza çıkıyor. İlk olarak garajda çalışmaya başlayan Microsoft, sonrasında gelişerek ofise yerleşti ve sonrasında büyük bir şirkete ev sahipliği yaptı. Günümüzde masaüstü bilgisayarlarda lider konumunda olan Microsoft, bu konuda kendini geliştirmeyi sürdürüyor.

Microsoft firmasının tarihi gelişimi

Microsoft, 1975 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin Washington eyaletinde kurulan bir şirket. İki üniversite öğrencisi olan Bill Gates ve Paul Allen tarafından kurulan Microsoft, o zamanlar bir garajda yer alıyordu. Firmanın vizyonu “Her masada bir bilgisayar” olarak belirlenmişti ve günümüze baktığımızda bu fikrin tuttuğu görülüyor. Microsoft, kurulduğu dönemde o zamanlar Windows işletim sistemi hatta MS-DOS işletim sistemi fikri bile daha gelişmemişti. Firma, genel olarak çeşitli yazılımlar üreterek satış yapıyordu. O dönemde Microsoft’un yazılımlarının korsan olarak çıkarılması Bill Gates’in bu konuda tepki vermesine yol açmıştı.

Microsoft firmasının tarihi

Microsoft, zamanla daha da gelişerek büyük bir firma haline gelmeye başlarken o zamanlar IBM, kişisel bilgisayar projesi için yeni bir ortak arıyordu. Dönemin büyük ve tanınır firmalarından birisi olan IBM, işin donanım kısmını hallederken yazılım yani işletim sistemi kısmı için ise Microsoft ile görüşme yaptı. Microsoft, bu teklifi kabul etti fakat ortada bir sorun vardı. Microsoft’un herhangi bir işletim sistemi bulunmuyordu. Bu doğrultuda hemen bir işletim sistemi satın alma yoluna koyulan firma, aldığı DOS tabanlı işletim sistemini geliştirerek MS-DOS adını verir. MS-DOS işletim sistemi bu sayede IBM kişisel bilgisayarlarında kullanılmaya başlar. Bu durum Microsoft’un büyümesini sağlayan olaylardan birisi olur.

Microsoft firmasının tarihi konumuzda Windows işletim sistemlerine de değinmeliyiz. Bir oyun stüdyosuna dahi sahip olan Microsoft, 80’li yıllarda MS-DOS işletim sistemini geliştirdikten sonra yeni bir karar alır ve Windows işletim sistemi için çalışmaya başlar. Grafiksel bir arayüz geliştirme yoluna giren firma, hemen 1985 yılında Windows 1.0 işletim sistemini ortaya çıkarır. Bu sayede Windows ilk kez kullanıcılar ile buluşmaya başlar.