Mars gezegeni veba paniğine sebep oldu! Çözüm önerileri neler?

Mars gezegeni veba

Mars gezegeni veba paniğine sebep oldu. Bilim insanları Mars’tan gelecek olan numunelerin tehlike oluşturabileceğini düşünüyor.

NASA, uzay alanında yaptığı çalışmalar ile birlikte ön plana çıkmaya devam ediyor. Uzay ajansının yaptığı çalışmalardan birisi de Mars gezegeninden birkaç numune toplayarak incelemek olarak yer alıyor. NASA, bu proje için Perseverance adlı aracı kullanıyor. 43 metal tüp içerisine depolanan bu numunelerin önümüzdeki yıllarda gezegenimize geleceği açıklanıyor. Bazı uzmanlar bu kararın doğru olmadığını savunuyor.

Mars gezegeni veba endişesi ile karşı karşıya

Bu projeye kısmen karşı çıkan kuruluşlardan birisi ICAMSR olarak yer almakta. Kuruluşun yaptığı açıklamaya göre Mars gezegeninden Dünya gezegenine Perseverance aracı ile birlikte getirilecek olan numunelerin yeryüzündeki insanlar için tehlikeli olabileceği düşünülüyor. Çünkü bu numuneler üzerindeki kimyasalların veya zararlı olabilecek şeylerin yayılması büyük bir felaketi doğurabilir.

Mars gezegeni veba

Bilim insanlarının endişe ettiği en büyük küresel felaketlerden birisi de koronavirüs salgınına göre daha büyük bir salgının yayılma göstermeye başlaması. Çünkü bu gezegendeki mikroorganizmalar insan vücudunun bağışıklık kazanmadığı önemli bir mikrobu yeryüzüne taşıyabilir. Bazı uzmanlar Mars’tan gelecek bu hastalık için bu hastalığa Mars vebası adını veriyor.

2026 yılında yeryüzüne gelmesi beklenen numuneler için bilim insanları bir öneri sundu. Öneriye göre numunelerin öncelikle Dünya’nın uydusu Ay’a indirilmesi ve burada kontrol edilmesi gerektiği açıklandı. NASA ise henüz bu konuda bir açıklama yapmamış durumda.

Mars 2020 projesi hakkında bilgi

Mars 2020 projesi, Perseverance aracı ve bir helikopter drone içeren bir Mars keşif projesi olarak karşımıza çıkıyor. Projenin amacı Mars’ta yeni şeyler keşfedip yapılan keşif ile birlikte bu örnekleri Dünya gezegenine getirmek. 30 Temmuz 2020 tarihinde fırlatılan ve 18 Şubat 2021 tarihinde Mars’ın yüzeyine inen araç, çalışmalarına kaldığı yerden devam ediyor. Gittiği her yerde fotoğraflar çeken ve bunu paylaşan araç, insanların Mars konusunda daha fazla bilgi sahibi olmasını sağlıyor. Bugün ile birlikte 70 günün üzerinde görev yapmış olan araç, yeni keşifler yapmaya devam ediyor.