Kuzey Ege’nin Huzur Dolu Cennet Köşesi Assos

Tatilini sakinlik ve doğa ile iç içe geçirmek isteyenlerin sıklıkla tercih ettiği bir rota Assos. Çanakkale’nin Ayvalık ilçesinde bulunması ve Midilli Adası’na oldukça yakın bir mesafede yer alması sayesinde İstanbul ve İzmir’den birçok ziyaretçi ağırlıyor. Fakat güzelliği, tarihi dokusu ve sakinliği ile gün geçtikçe artan bir ziyaretçiye sahip. Arkeolojik çalışmalara göre Tunç Çağı’na kadar giden bir tarihe ev sahipliği yapıyor. Anadolu’nun önemli medeniyetlerinin kalıntılarına sahip bu yerde Atina, Roma ve Bergama Krallığı’nın izleri hala mevcut. Aristo’nun felsefe okulu kurduğu Assos’ta antik kent gezisi yaparken kendinizi yüzyıllar öncesine gitmiş gibi hissedebilirsiniz. Üstelik Assos’ta yer alan antik kentin en önemli yapısı bir tepede yer alan Athena Tapınağı’dır.

Bu yapı binlerce yıllık mimari bir sanat eserinin az bulunur örneklerinden biri. Ayrıca agora tapınağı, hamam, tiyatro ve lahitlerin varlığı antik dönemin günlük yaşamını gösteren farklı bir yüzü. Assos Antik Liman ise görmeniz gereken rotalardan bir başkası. Antik dönemlerin en önemli ticaret noktalarından biri olan bu limanı gezi planınıza ekleyebilirsiniz. Ayrıca Behramkale Köyü’nün eski yapıları, arnavut kaldırımları ve kendine özgü havası görülebilecek diğer noktalar arasında yer alıyor. Ayrıca Assos’un deniz kıyısında yer alması sayesinde balık yemekleri konusunda gelişmiş bir mutfak kültürü bulunuyor.

Tatiliniz sırasında bölgeye özgü lezzetleri balık restaurantlarında denemelisiniz. Assos Pansiyonları ise dolu dolu bir tatil geçirmeniz için eksiksiz hizmet kalitesi ile bölgede yeriniz alıyor. Daha fazla bilgi almak ve otel seçeneklerine göz gezdirmek isteyenler için Türkiye’nin tatil arama motoru neredekal.com ayrıntılı bir tatil planı yapmanızı sağlayan bilgileri kendisinde topluyor.