Kuantum bilgisayarlar ile ilgili yaşanan son gelişmeler

Kuantum bilgisayarlar

Kuantum bilgisayarlar hakkında bilinmesi gereken pek çok şey var. Peki bu alanda yaşanan son gelişmeler neler? Hep beraber öğrenelim.

Kuantum fiziği, 20. yüzyıldan beri gelişen ve kuantum bilgisayarlarla birlikte daha da büyüyen bir alan haline gelmiş durumda. Oldukça karmaşık bir alan olan kuantum fiziği, normal fizikten farklı olarak işlediği için bu adı alıyor. Kuantum bilgisayar ise kuantum fiziğine dayalı bir sistem olduğundan dolayı bu adı almış durumda.

Kuantum bilgisayarlar ile ilgili yaşanan gelişmeler

Kuantum bilgisayar hakkında yaşanan son gelişmelere geçmeden önce bu bilgisayarların çalışma mantığından kısaca bahsedelim. Kuantum bilgisayar, elektronların gücünden yararlanarak çalışıyor. Elektronların yerini değiştirmek ve sabit bir şekilde tutmak için ise çok güçlü bir soğuk gerekiyor. Bu da şu anki kuantum bilgisayarların çok masraflı olduğu anlamına geliyor.

Kuantum bilgisayarlar

Normal bilgisayarlardan kat kat daha güçlü olan kuantum bilgisayar ile ilgili yaşanan gelişmelerden birisi bu bilgisayarların internete bağlanabiliyor olması oldu. Kuantum internet olarak adlandırılan bu sistem, kuantum bilgisayarların uzaktan birbirleriyle bağlantı kurmasını sağlıyor. Kuantum dolanıklılık ilkesinden yararlanan uzmanlar, bu sistemin oldukça düşük gecikmeye sahip olduğunu ve çok hızlı işlem yaptığını açıklıyor.

Gelişen bir alan olan ve gelecekte özellikle güvenlik ve daha hızlı sunucular için kullanılması planlanan kuantum bilgisayarlar ile ilgili yaşanan bir diğer gelişme bu bilgisayarların daha sıcak ortamda çalışabiliyor olması. Sıcak desek de aslında bize göre oldukça soğuk kalıyor. Çünkü kuantum bilgisayar mutlak sıfır olarak kabul edilen -273 dereceye yakın bir seviyede soğutuluyor. Elektronlar çok hareketli cisimler olduğu için bu sıcaklıkta tutulması gerekiyor, yoksa veriler bozulabiliyor. Yapılan yeni çalışma ile birlikte kuantum sistemi bir kademe daha az soğuk ortamda düşük hata oranıyla çalışabildi. Bu da maliyeti azaltan bir gelişme oldu.

Bu teknoloji gelişmeye devam ediyor. Gelecekte insanlar normal bilgisayarların yanı sıra kuantum teknolojisine sahip bu bilgisayarı kullanmaya başlayabilir fakat öncelikle bu sistemin güvenlik için ve veri merkezlerindeki sunucuların daha hızlı olması adına kullanılması planlanıyor.