Koronavirüsü önleyen teknoloji bilim insanları tarafından geliştirildi

koronavirüsü önleyen teknoloji

Uzmanlar koronavirüsü önleyen teknoloji geliştirdiğini duyurdu. Bu teknoloji ile birlikte virüsten kurtulmak kolaylaşabilir.

2019 yılında ortaya çıkan koronavirüs, o günden beri yayılmaya ve yeni mutasyonlarla hızlı bir şekilde yayılmaya devam ediyor. 2020 yılının Mart ayı ile birlikte hızlı bir yayılım gerçekleştiren virüs, 2021 yılına geldiğimizde pek çok ülkede hala etkili olarak görülüyor. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri, Hindistan ve Brezilya gibi ülkelerde koronavirüs salgını oldukça yüksek değerlerde. Neredeyse 1.5 yıl olduğu halde salgının halen güçlü bir şekilde devam etmesi pek çok kişiyi endişelendiren bir durum. Uzmanlar bu konuda çalışmalarına ve tedavi çalışmalarına devam ediyor.

Koronavirüsü önleyen teknoloji üretildi

Koronavirüs salgını için geliştirilen yeni bir teknoloji, hastalığı kısa sürede vücuttan atabiliyor. Yapılan yeni çalışma sonucunda koronavirüsü ortadan kaldıran bir sistem geliştirildi. Üretilen parçacık, koronavirüse tuzak kurarak çalışıyor. Nanoparçacık içeren nazal sprey, burun yoluyla vücuda giriyor. Vücuda girdiğinde nanoparçacıkların yaptığı işlem anlaşılır bir şekilde söylersek koronavirüse yem vermesi oluyor. Bu sistemin farelerin yakalanması için fare tuzağının üzerine fare yemi koymak gibi bir mantığı var.

koronavirüsü önleyen teknoloji

Ürünün içerisinde yer alan nanoparçacık önce fareler üzerinde denendi ve başarılı bir sonuç elde edildi. Sonrasında gerçek bir insan akciğer dokusunda bu deney yapıldı ve gayet olumlu bir sonuç alındı. Nanoparçacıkların yaptığı işlem bir hücre görünümüne girip virüsün ilgisini çekebilmesi. Nanoparçacıklar, gerçek bir hücre gibi görünüp virüsü kendisine çekiyor ve virüs bu hücrenin içerisine yerleştiğinde üreyemediği için burada kalıyor.Bu şekilde çalışma gerçekleştiren nanoparçacıklar, 48 saatlik bir süre içerisinde vücuttaki koronavirüsü temizlemeyi başarıyor, yani vücuttaki hastalık bu süre zarfında azalmış veya tamamen geçmiş oluyor.

Koronavirüsü önleyen teknoloji sayesinde pek çok kişi bu durumdan olumlu bir şekilde faydalanabilir. Yapılan çalışma ile birlikte ortaya çıkan bu ürünün ne zaman piyasaya sunulacağı bilinmiyor fakat uzmanlar şimdi de diğer virüs türleri için bu çalışmayı yapmayı planlıyor. Öncelikle koronavirüsün diğer varyasyonlarına ağırlık verilmesi hedefleniyor.