Koronavirüs Testi Bu Kitle 15 Dakikada Sonuçlanacak

Çin’den yayılıp binlerce kişinin ölümüne sebep olan koronavirüse karşı önlemler Türkiye’de sıkı bir şekilde uygulanıyor. Çok sayıda iş yeri kapatılırken, insanların kalabalık yerlerde bulunmamaları konusunda sürekli uyarılıyor. Diğer yandan Sağlık Bakanlığı, 15 dakika içerisinde sonuç gösteren yeni tanı kitini devreye aldı.

Sağlık Bakanlığı, dünyanın her yerinde etkisini gösteren ve binleri aşan insanın ölümüne neden olan koronavirüs pandemisine karşı önlemlerini günbegün artırıyor. Sağlık Bakanlığı, koronavirüsün yayılmasının önüne geçmek amacıyla Bilim Kurulu’nun önerisi ışığında test sayısını artırdı.

15 dakikada sonuç veriyor

Çalışmalar devam ederken testlerin sürdürüldüğü laboratuvar sayısı da artırıldı. Bakanlık şimdi de 15 dakika içinde sonuç verme kabiliyetine sahip yeni koronavirüs tanı kitlerini uygulamaya başladı. Koronavirüs teşhisinde, 60-90 dakika içerisinde sonuç veren yerli tanı kitinin yanında 15 dakikada sonuç verebilen yeni tanı kitini de kullanılacak.

Sağlık Bakanı Fahretin Koca, TBMM’de yaptığı açıklamada, hızlı sonuç gösteren ve antijenden geliştirilmesi tamamlanmış sözü edilen tanı kitinin Türkiye’de tüm şehirlere dağıtılma kararı alındığını belirtmişti. 15 dakika gibi kısa sürede sonuç alınabilen tanı kiti tedarik edilerek Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Viroloji Laboratuvarı’nda tanıtıldı.

Burun ya da ağız mukozası inceleniyor

Covid-19 tanı kiti

Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Yasemin Coşkun, daha çok kişiye test yapılarak izolasyonun yapılabilmesi için hızlı tanı kitinde, yerli tanı kitinde olduğu gibi ağız ya da burun mukozasından alınan sürüntü örneğinin incelendiğini söyledi.

Coşkun ayruca, ilk olarak acil servisler olmakla beraber kolay ve hızlı bir kullanım imkanı olan testin yaygın olarak uygulanabileceğini ifade etti. Diğer yandan, testin güvenilirliğinin de oldukça yüksek olduğunun altını çizdi. Türkiye’de şimdiye kadar 9 kişi hayatını kaybederken, 670 vaka görüldü.