KKTC’nin elektrikli otomobili Günsel B9, seri üretim versiyonu ile tanıtıldı!

2016’da konsept olarak karşımıza çıkan Günsel Model 1, seri üretim seviyesine ulaştı. KKTC’li yerli marka, yaptığı tanıtım etkinliği ile Günsel B9 isimli ilk modelini sundu.

Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Suat Günsel’in projesi olan ve başkanlık ettiği ARGE çalışmalarının sonucu tasarımından mühendisliğine kadar yerli olarak üretime geçirilmesi planlanan “GÜNSEL” B9’un, 20 Şubat 2020 Perşembe günü, saat 19.00’da, Elexus Otel’de tanıtımı yapıldı.

Günsel B9’un 2016 tarihinde yayımlanan prototip görüntüsü

109 mühendisin 1,2 milyon saat emek vererek, çoğunlukla kendi mühendisleri tarafından geliştirilen 10 binin üzerinde parçanın birleştirilmesiyle oluşan B9’un seri üretimine 2021 yılında başlanması hedefleniyor. Yeni nesil, zarif ve verimli sloganıyla yola çıkılan “GÜNSEL”in seri üretimi, Yakın Doğu Üniversitesi kampüsünde yer alan ve inşası tamamlanan otomobil fabrikasında yapılacak. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde oluşturulacak otomotiv sektörü ile ekonomiye büyük karkısı olacak projede, 200 araç 2020 yılı içerisinde banttan çıkacak. 2021’de yıllık 2 bin araçla başlayacak seri üretim kapasitesinin, 2025’te yıllık 20 bin araca ulaşması hedefleniyor.

Tasarımdan Ar-Ge’ye, üretimden pazarlamaya kadar tüm otomotiv proseslerini yenilikçi bir girişimle tek vücutta toplayan ve Aralık 2016’da temelleri atılan 250 bin metrekare alana kurulu, 30 bin metrekare kapalı alana sahip “GÜNSEL” üretim tesisleri de tamamlandı. Fabrikanın, 2020 yılı sonuna kadar kapalı alan büyüklüğü 100 bin metrekareye ulaşacak.

Prof. Dr. İrfan Suat Günsel: “Küresel Pazarda Oyuncu Olarak Ülke Ekonomisine Katkı Sağlamak İstiyoruz…”

28 ülkeden 800 tedarikçi firma ile yapılan iş birliği anlaşmaları hakkında açıklamalarda bulunan Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, hem Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hem de Türkiye otomobil sanayi için imzalanan anlaşmaların oldukça önemli bir adım olduğunu belirterek, GÜNSEL’in seri üretime başlaması ile birlikte ülke ekonomisine ve istihdamına ciddi bir katkı sağlanacağını belirterek küresel elektrikli araba sektöründe de önemli bir yere sahip olunacağını vurguladı.

Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, Dünya’da birçok otomotiv devinin bulunduğunu, ancak hiçbirinin tüm parçalarını sadece kendi ülkelerinde üretemediklerini, otomobil parçalarını üreten son derece büyük şirketler olduğunu belirterek, amaçlarının üretim maliyeti açısından GÜNSEL’de kullanılacak parçaların birçoğunu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türkiye’mizde üretilmesini sağlamak olduğunu söyledi. Prof. Dr. İrfan Suat Günsel “Yerli ve yabancı firmalarla iş birliğine gidilerek hem bize özgün araçları üretmek hem de ülkemizde bir tedarikçi sektörünün oluşmasını sağlamak istiyoruz. Tüm parçaların sadece ülkemizde üretilmesi şu an mümkün görünmüyor. Bu nedenle Türkiye’mizdeki tedarikçi firmalarla da iş birliği yaparak, bu firmaların tecrübelerinden de faydalanarak bir sinerji yaratmak istiyoruz” dedi.

Günsel B9 Teknik Özellikleri

 • Tamamen elektrikli.
 • 2. seviye otonom sürüş özellikleri.
 • 74 kg ağırlığındaki elektrikli motoru ile 187 bg güç
 • Evsel şarj ile 7 saatte, Günsel Süper Şarj istasyonu ile yarım saatte tam batarya dolumu
 • 52.5 kwh’lik bataryası ile 350 kilometre menzil.
 • 8 saniyede 0-100 km/s
 • Maksimum hız: 170 km/s
 • OTA üzerinden güncelleme.
 • Rejeneratif Fren Sistemi sayesinde ise 300.000 kilometreden sonra dahi %90 pil sağlığı garantisi
 • Alüminyum şasi ve gövdesi, çelikten 5 kat daha sağlam olduğu bilinen karbon kompozit malzemelerden üretildi.
 • KKTC’nin yerli otomobil markası olan Günsel, bir sonraki modeli J9 ile dünya üzerinde bir çok ailenin tercihi kompakt SUV sınıfına giriş yapacak.