Kesintisiz güç kaynağı ile cihazlarınızı koruyun

Kesintisiz güç kaynağı

Kesintisiz güç kaynağı ile birlikte cihazları korumak mümkün. Günümüzde yaygın olarak bilgisayarlar tarafından kullanılsa da kullanım alanı oldukça geniş.

Bir hayal edin. Bilgisayar kullanırken elektrik bir anda kesildiğinde belki ciddi bir sorun olmaz fakat elektrik anlık bir şekilde kesildiğinde ve sistem yeniden başladığında ciddi sorunlar doğurabiliyor. Bu gibi sorunların önüne geçmek için kullanılan UPS, yalnızca bilgisayarlar için değil aynı zamanda monitör, yazıcı, modem, şarj adaptörü ve hoparlör gibi çeşitli elektronik cihazlar için de tercih edilebiliyor. Önemli olan makinenin güç kapasitesi ve cihazın çektiği enerji.

Kesintisiz güç kaynağı hakkında bilgi

UPS, enerji kesintisine veya voltaj dalgalanmasına karşı önlem almayı sağlayan bir cihaz. Örneğin elektrik kesildiğinde UPS anında devreye girerek enerjinin sağlanması konusunda rol oynuyor. Aynı zamanda voltaj dalgalanmalarını da engelleyen bu cihaz, bilgisayarın yeniden başlamasını önleyerek çeşitli sorunların yaşanmasının da önüne geçiyor. Bilgisayarın yanı sıra az güç harcayan pek çok cihazı besleyebilecek bu makinenin kullanım alanı oldukça geniş.

Bu makineler, farklı kapasitelerde bulunabiliyor. Bazıları daha düşük bazıları daha yüksek kapasiteyle beraber kullanıcıların karşısına çıkabiliyor. Buna bağlı olarak çekilen gücün de etkisiyle bu kesintisiz güç kaynakları genel olarak birkaç dakika dayanabilir. Yani kesintisiz güç kaynaklarının asıl amacı eğer uzun süreli kesinti olduysa sistemi düzgün bir şekilde kapatmayı sağlamak fakat kapasitesine göre uzun süreli dayanabilen UPS’ler de bulunabiliyor.

Kesintisiz güç kaynağı

Kesintisiz güç kaynağı birden fazla bölümden oluşur. Bu bölümler arasında akü yer alıyor. Bir diğer bölüm şarj ünitesi olmakta. Bu bölümün amacı akünün şarj edilmesini sağlamak. UPS’nin içerisinde yer alan bir diğer bölüm ise enerjiyi şebekeye veya aküye bağlamaya yarar. Bazı makinelerde bilgi ekranını yansıtmak için bağlantı portu da bulunuyor. Bu sayede ekran üzerinden bu bilgilere ulaşılabiliyor.

UPS’lerin avantajlarından bahsetmek gerekirse bu makineler güç kesintisine karşı ve anlık voltaj dalgalanmalarının önüne geçmesiyle cihazların sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlayan makineler olmakta. Gücün elektronik cihaza dengeli gelmesi önemli bir durum. Bir diğer önemli ayrıcalığı kesinti sırasında hızlı bir şekilde değişim yapabilmesi.