Kapat
karbon yay 2
Malzeme Bilimi 0

Karbon Kompozit Körüklü Yaylar (Video)

Karbon kompozitten üretilen körüklü yaylar geleneksel süspansiyon yaylara göre önemli derecede performans avantajı sağlar. Bu yaylar ayarlanabilir özelliktedir. Kullanılacak sisteme göre yay elementleri çıkarılıp takılabilir, böylece yayın serbest hareket alanı arttırılabilir yada azaltılabilir. Ayrıca yay elementlerinin seri yada paralel bağlanması ile yay hızıda ayarlanabilmektedir. Bu özelliği sayesinde her bir uygulama ve performans gereksinimi için üst düzey optimizasyon sağlar.

Karbon kompozit körüklü yay sisteminde geleneksel süspansiyon yaylarındaki burulma etkisi yerine eğilme etkisi vardır. Eğilme etkisi durumunda yanal kuvvetler ve sürtünme olayı neredeyse ortadan kalkar. Böylece şok sönümleyici şaftların ve contaların aşınması azalır ama daha önemlisi lastiğin temas bölgesiyle mekanik bir tutunma sağlanmış olur.

Bu yaylar; geleneksel çelik yaylardan %66, titanyum yaylardan ise %55 oranında daha hafiftir.

Kaynak: www.hypercoils.com

BİNLERCE ABONE ARASINA KATIL

En kaliteli, en geçerli, en iyi mühendislik bilgilerini abone olarak, takipte kalarak öğrenebilirsin!

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Hata oluştu.


Fatih Kara

Fatih Kara

Sakarya Üniversitesi, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümü öğrencisiyim. Mühendislik dünyasıyla ilgili gelişmeleri paylaşmak ve öğrencilik hayatlarına devam arkadaşlara bir nebze de olsa yardım edebilmek amacıyla 2011'de MalzemeBilimi.Net'i kurduk. Şimdi ise çok sayıda yazarımızla bu alandaki açığı doldurmaya çalışıyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir