Karada ve havada giden, elektrikle çalışan otomobil projesi

Karada ve havada gidebilecek aynı zamanda da elektrik ile çalışan otomobil projesi geliştiriliyor. Bu proje için Nişantaşı Üniversitesi’nin de aralarında bulunduğu Nagasaki University ve Nagasaki Institute of Applied Science bulunduğu bir iyi niyet anlaşması imzaladılar. Proje amacına ulaştığında yerde ve havada giden, bir pilota gerek olmadan uçabilen ve belki de en önemlisi elektrikle çalışacak olması. Araçların 2020 yılında hizmete başlaması hedefler arasında.

Nişantaşı Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi öncülüğünde başlatılan ve geliştirilen be proje SORA Project adı altında gerçekleşiyor.  Nişantaşı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Esra Hatipoğlu, Nişantaşı Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlhami Çolak ve Nagasaki University öğretim görevlisi Prof. Dr. Fujio Kurokowa liderliğinde yürütülüyor.

Projede tamamen çevre ile dost teknolojiler kullanılarak, yüksek verimlilik barındıran, düşük enerji tüketimi sağlayan menzili yüksek yeni nesil elektrik motorlarına sahip olan karada ve havada gidebilen araçlar geliştirilecek. Ayrıca da arama kurtarma, ambulans, ulaşım vb. gibi çeşitli amaçlarda kullanılacak bu araçların insansız olarak istenen adrese gidebilmesi de amaçlanan hedefler arasında.

Proje inovasyon projesi olarak üniversitelerin bilimsel katma değeri vasıtasıyla gerçekleşmesi planlanıyor. İlk aşama olarak 5 Milyon dolar ön yatırım yapılacaktır. Projenin ilerki aşamalarında Nişantaşı Üniversitesi dışında AR-Ge ve Sivil Havacılık ve Teknoloji alanlarında çalışan kamu ve özel kurumlarında bu projede yer alması beklenmekte.

Eğitim iş birliği (Türkiye-Japonya)

Proje doğrultusunda ayrıca öğrencilerin ve öğretim üyelerinin dahil olacağı değişim programı, staj programları ve mükemmeliyet merkezi anlaşmaları gibi çalışmalarda söz konusu.