Jaguar’dan geri dönüştürülmüş Alüminyum hamlesi

Jaguar'dan geri dönüştürülmüş Alüminyum hamlesi

Jaguar Land Rover, ömrünü tamamlamış otomobillerden alınacak alüminyum atığın geri dönüştürülerek yeni JLR araçlarının üretiminde tekrardan kullanılmasına yönelik REALITY adını verdikleri bir plan duyurdu.

REALITY programı

REALITY projesi, REALCAR programının devamı niteliği taşıyor

REALITY olarak bilinen ve 2 milyon £’a mal olan proje, JLR tarafından 2008’de kurulan REALCAR (REcycled ALuminium CAR) programına dayanıyor. Bu program kapsamında alüminyum atığı üretim sürecinden yeniden kullanılıyor. JLR’ye göre REALCAR, 2016/2017 yıllarında 75.000 tondan fazla alüminyum hurdayı geri kazandırarak yeni araçlarda tekrardan kullanmasını sağladı.

Şu ana kadar, JLR’nin kapalı döngüsel alüminyum geri dönüşüm çabaları ve altyapı çalışmaları için 13 milyon £’dan fazla yatırım yapıldı. OEM’e göre, hem JLR’de hem de şirketin tedarik zincirinde olmak üzere 10’dan fazla preshane projeye dahil edildi. Bununla birlikte bu plan, hem maddi hem de çevresel uzun vadeli faydalar vaat ediyor. Zira geri dönüşüm, alüminyumun birincil üretimden yüzde 95’e kadar daha az enerji gerektiriyor.

REALITY, REALCAR’ın başarısını artırmayı ve JLR’nin üretim sürecine daha fazla geri kazanılmış alüminyum getirmeyi hedefliyor. Projede, ömrünü tamamlamış farklı atık alüminyum sınıfları arasında ayrım yapabilen yenilikçi bir ayırma teknolojisinin kullanılması planlanıyor. Yüksek kaliteli geri kazanılmış malzeme sağlamak için JLR, geri kazanım uzmanı Axion Geri Dönüşüm ile birlikte çalışıyor.

REALITY programını çok sayıda firma destekliyor

Proje ortakları arasında Novelis, Norton Aluminium, Brunel University London, WMG University of Warwick ve Innoval Technology yer alıyor. REALCAR’da olduğu gibi REALITY de, 2016’da projeye 1.3 milyon £ hibe veren Innovate UKin desteğini almış.

Innovate UK’in Üretim ve Malzemeler Direktörü Simon Edmunds “Innovate UK olarak, REALCAR programına verdiğimiz destekten gurur duyuyoruz” dedi.

Edmunds sözlerine şöyle devam etti: “Projenin bu heyecan verici en son aşaması olan REALITY, tedarik zincirindeki büyük ve küçük işletmeler arasındaki işbirliğinin mükemmel bir örneğidir. Onları ölçeklendirip daha üretken hale getirmelerini desteklemektedir. Bu projeler karmaşık araştırma ve geliştirme mesleki sunumu açısından bir model oluşturdu.”

Bu proje Jaguar Land Rover’ın tek yeşil girişimi değil. İngiliz otomotiv devi Eylül ayı başında, 2020 yılına kadar mevcut modellerinin her birinin elektrikli veya en azından hibrid seçeneği olacağını açıklamıştı.