ISS de Astronotlara Gerek Kalmayabilir

ISS Makale Resmi

İnsanoğlunun uzaydaki gözü kulağı olan Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) gün geçtikçe geliştirilmeye ve büyütülmeye devam ediliyor. 1999 yılında faaliyete başladığından bu yana istasyonun bakım, onarım ve geliştirilmesinde hep uzman astronotlar görev aldı. Bu astronotların istasyona ulaşmaları, burada yaşamlarını sürdürmeleri için gerekli gıdaların gönderimi ve tekrardan dünyaya dönüşleri oldukça maliyetli bir tablo oluşturuyor.

Yılan Robotların Prototipleri

ISS’de bakım çalışması yapması öngörülen yılan robotlarının prototipleri

Yılda birkaç kez tekrarlanan bu ulaşım ve taşımacılık faaliyetleri göz önüne alınarak, istasyona fon sağlayan kurumlar maliyetleri düşürmek için çalışmalar yapmaya başladı. Bunun neticesinde de NASA ve ESA‘nın üzerinde durduğu en büyük konu; uzay robotları oldu. Bu alanda yapılan çalışmalar da titizlikle değerlendirilerek Yılan benzeri Robotlar ön plana çıkartılmış. Bu robotlar merkezi Norveç’te bulunan ve İskandinavya’nın en büyük bağımsız Ar-Ge şirketi olan SINTEF tarafından geliştirilmiş. Ve şu anda bu sürüngen robotların Uluslararası Uzay İstasyonunda görev alıp alamayacağı ile ilgili etüt çalışmaları gerçekleştiriliyor.

Gelecekte uzay çalışmalarında aktif rol oynamasını beklediğimiz bu Yılan Robotlarının, ISS’teki görevleri ile ilgili bir bilgilendirme yapmak istedim. Kim bilir gelecek yıllarda Uluslararası Uzay İstasyonu’nda astronotlara gerek kalmadan her türlü çalışmayı robotlara yaptırabiliriz..

Bu Robotlar Ne İşe Yarayacak? Nasıl Üretilecek?

Yılan benzeri Robotların, Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) üzerinde denetim ve bakım çalışmaları yapmak için kullanılması planlanıyor. Robotların üretiminde kullanılacak olan malzemelerin tümü tamamen belirlenmemiş olmakla birlikte bazı parçalarında, 3-Boyutlu Yazıcılar sayesinde plastik bileşenlerden üretilecekmiş.

Bu çalışmayı kimler destekliyor?

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve NASA’nın ortak desteklediği bir projedir. ESA, robotları uzaya göndermek için gerekli olan uygulanabilirliği ve teknolojiyi araştırması için SINTEF’deki araştırmacıları görevlendirdi. Bu, üç yıl önce SINTEF tarafından başlanan ve yılan robotlarının Ay’da ki lav tünellerinde uygulanabilirlik potansiyelini araştırmak için yapılan çalışmaların devamı niteliğini taşıyor.

SINTEF’in geliştirdiği sürüngen Yılan Robot

SINTEF’in geliştirdiği sürüngen Yılan Robot

Bu robotlar nasıl kullanılacak?

Araştırmacılar, ISS’de genellikle astronotlar tarafından gerçekleştirilen denetim ve bakım çalışmaları için yılan robotlarının potansiyel kullanımını inceliyorlar. Ayrıca şu anda robotların hangi sensör tiplerine ihtiyaç duyacaklarını ve mevcut teknolojiyi geliştirmek üzerine çalışıyorlar. Örneğin, Astrobee’de kullanılan teknoloji, yakında ISS’de incelemelerde bulunmak için kullanılacak olan dronelar da yeniden kullanılabilir.

Eşi benzeri olmayan bu tasarımları nasıl?

Robotların en büyük işlevsel anahtarı, sahip oldukları yılan benzeri sürüngen tasarımları. ISS, dünya etrafında sabit bir serbest düşüş halindedir. Bu da herhangi bir robotun ISS’nin iç kısmını kullanarak kendi etrafında dolaşması ve hareket etmesi gerektiği anlamına gelir. SINTEF’in kıdemli bilim insanı Aksel Transeth“Kendisini istasyonun yüzeyinde tutabilen ve yeni temas noktalarına ulaşmak için vücudunu uzatabilen bir robot tasarladığımızı düşünüyoruz. Üstelik bunun ISS’deki ekipman bileşenleri arasına sızabileceğine ve ilerlemeye devam etmek için ekipman yüzeylerini kullanabileceğine inanıyoruz” dedi.