Kapat

Isı ve Nemi Hissettiren Protez El

Prosthetic feels heat and humidity_popup

Güney Kore’deki araştırmacılar, esnek deri gibi baskıyı, sıcaklığı ve nemi hissedebilen yeni bir malzeme geliştirdiler. Bu malzeme kişiye dokusal bilgi sağlayarak bazı dokunma hissini geri kazandırıyor.

Araştırmacılar suni deriyi protez bir el üzerinde test ettiler ve bir gün hastaların sinirlerine bağlanarak kişilerin dokunduğu her şeyi hissedebilmesini umuyorlar. “Protez aletlerin ve suni derinin doğal hissetmesi için insan vücudu ile sıcaklık profillerinin uyumu kontrol edilmelidir. Protez el ve tabakalı elektronik deri, el titremesi, sıcak ve soğuk bardakları tutma, kuru ve yaş yüzeylere dokunma ve insan teması gibi birçok kompleks operasyonla karşılaşabilir.” diyor yayınlanan makaledeki araştırmacılar.

Yeni deri PDMS adı verilen –polydimethylsiloxane- esnek ve şeffaf bir silikon yapıya sahip. Bununla birlikte silikon, malzeme ezilip gerildiğinde dokusal geri dönüş için elektrik üreten nano-şeritler içeriyor. Ayrıca nesnenin soğuk ya da sıcak olup olmadığını da hissedebiliyor.

Nem sensörleri ise kapasitörlerden oluşuyor. Polimer kaplı bir kapasitör suyu absorbladığında nem, polimerin yeteneğini bir yük depolamak için değiştiriyor.

Kaynak: http://www.materialsforengineering.co.uk/engineering-materials-news/prosthetic-hand-feels-heat-and-humidity/89383/

Sizin için önerdiklerimiz:

Gökhan Öztürk

Kocaeli üniversitesi metalurji ve malzeme mühendisliği bölümünü bitirdim. Kompozit yapılar ile takım çelikleri üzerine projelerim bulunmakta ve hali hazırda kişisel bloğumda bilgilerimi paylaşarak sektöre katkıda bulunmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir